upscalerolex.to watches is usually well-known .

iPhone'da akü değiştirme kampanyası da işe yaramadıDieHaber.Com

17 Ocak 2022 - 04:40

iPhone'da akü değiştirme kampanyası da işe yaramadı

Avukat Oğuz Korumtaş iPhone marka cep telefonlarda ortaya çıkan akü problemlerindeki güncel gelişmelerden ve bu gelişmenin hukuki neticelerinden haklar konusunda bilgi verdi.

iPhone'da akü değiştirme kampanyası da işe yaramadı
Son Güncelleme :

16 Ocak 2018 - 20:33

Merhaba değerli okuyucular,
Öncelikle bu konuyu ilk defa duyan okuyucularımız için kısa bir özet geçmenin yararlı olacağı kanaatindeyim.
Apple yaptığı açıklamada eski model telefonların yeni güncellemeler vasıtasıyla akü ömürlerini kasten kısaltarak tüketicileri yeni model telefonları satın almaya sevkettiğini itiraf etmişti. Bu gelişmenin üzerine tüketiciler toplu dava açarak Apple’ın haksız fiil işlediğinden bahisle bu şirket aleyhine tazminat davası açmışlardı. Bunun üzerine de Apple; 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus ve SE modellerinde, normalde 89 Euro olan akü değişim ücretini 29 Euro’ya indirerek söz konusu sahtekarlığın üzerini kapatmaya çalışmıştı. Şimdi ise bu kampanyanın işe yaramadığı, tüketicilerin yüzde 10’unun bu kampanyadan yararlandığı gelen bilgiler arasında.

Hukuken sahip olduğunuz haklar

Hukuken söz konusu gelişmeler değerlendirildiğinde, Apple’ın söz konusu cep telefonlarını satarken ileride bataryaların yavaşlatılacağını bildirmediği hususu hepimizin malumu. Dolayısıyla sözleşmenin başında tüketici, satın aldığı telefonda meydana gelebilecek bu kusur hakkında bilgilendirilmemiştir ve bu sebepten hukuken tüketicilerin söz konusu telefonlarını iade ederek, bu telefonlar için ödedikleri bedelleri geri alma hakları bulunmaktadır.

Bizim vatandaşlarımıza tavsiyelerimiz

Hukuken vatandaşlarımızın telefonlarını iade ederek Apple’dan ödedikleri tutarları geri alma hakları bulunmaktadır. Biz Korumtaş Hukuk Bürosu olarak vatandaşlarımızın bu olayda uğradığı zararı dava yoluyla ileri sürmelerini tavsiye etmekteyiz. Nitekim dava yoluyla ödenen tutarın geri alınması mümkün iken sorunu çözüp çözemeyeceği bile belli olmayan akü değişimi yoluna gidilmesi ileride başka problemlere yol açabilecektir.

Apple suçunu itiraf etti

Bununla birlikte, Apple’ın da bu konuda yaptığı sahtekarlığı kabul etmesi dava sürecinde işimizi kolaylaştıracak, karşı taraf olan Apple’ın kusurunu ispat etme sorumluluğundan bizi kurtaracaktır. Kazanılma ihtimali çok yüksek olan bu davalarda vatandaşlarımıza hukuki yardımda bulunmaktan onur duyacağımızı belirtir, ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK için sizleri ofisimize bekleriz.

YORUM YAP