AB-Türkiye arasındaki bilgi paylaşımındaki haklarımızDieHaber.Com

18 Ağustos 2022 - 13:29

AB-Türkiye arasındaki bilgi paylaşımındaki haklarımız

Avukat Oğuz Korumtaş “Almanya’da sosyal yardım alan vatandaşlarımızın Türkiye’deki malvarlıkları sorgulanabilecek ve bu kişiler hem on yıl geçmişe dönük yüklü miktarda tazminatla hem de hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilecektir” diyerek, bu durumda oların mutlaka bir avukat danışmalarını önerdi.

AB-Türkiye arasındaki bilgi paylaşımındaki haklarımız
Son Güncelleme :

04 Ocak 2018 - 11:29

Merhaba değerli okuyucular,
Hatırlayacağınız gibi önceki yazılarımda sizlere Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı üye ülkeler arasında imzalanan bilgi alışverişi anlaşmasından ve bu anlaşmanın özellikle Almanya’da ikamet edip Türkiye’de yatırım yapan vatandaşlarımızı yakından ilgilendirdiğinden bahsetmiştim. Dilerseniz anımsayamayan yahut bu anlaşmadan ilk defa haberdar olan vatandaşlarımız için kısa bir özet geçelim.

Malvarlıkları sorgulanacak

1 Ocak 2018’de yürürlüğe giren söz konusu anlaşmaya göre, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na üye 57 ülke, vatandaşlarına ilişkin mali durumu gösterir evrakları, tapu kayıtlarını, hesap bilgilerini vs. diğer üye ülkelerle paylaşacaktır. Türkiye ve Almanya, Hollanda, Belçika gibi vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı ülkeler de söz konusu anlaşmaya taraftır. Bu da demek oluyor ki Almanya’da sosyal yardım alan vatandaşlarımızın Türkiye’deki malvarlıkları sorgulanabilecek ve bu kişiler hem on yıl geçmişe dönük yüklü miktarda tazminatla hem de hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilecektir.
Bu durumdan yüzbinlerce vatandaşımızın etkileneceği düşünülmektedir. Özellikle Türkiye’de geçimine yetecek kadar malvarlığı bulunmasına rağmen yurtdışında sosyal yardım alan vatandaşların bu malvarlıklarının tespiti ve gerçeğe aykırı beyan halinde ödenen tüm sosyal yardım tutarlarının geri alınması bu anlaşmanın temelini oluşturmaktadır.
Önümüzdeki günlerde Alman Devleti’nin bu araştırmalara başlaması ve tespit ettiği kişiler aleyhine hem tazminat talebiyle hem de hakkında ceza davası açılması için soruşturma başlatması beklenmektedir. Böylesine ciddi sonuçları olan bu gibi bir durumda vatandaşlarımızın uzman hukukçulara başvurması hayati önem taşımaktadır. Yürütülen soruşturmalarda ve genel olarak hukukun her alanında zamanaşımı süreleri vardır ve her işleme zamanında itiraz edilmesi gerekmektedir.
Kanzlei Korumtaş olarak kurulduğumuz günden beri vatandaşlarımızın her türlü hukuki probleminde yanında olmaktayız ve bu anlaşmadan kaynaklı mağdur olabilecek vatandaşlarımıza da Ceza ve Tazminat Hukuku’nda uzman ekibimizle hizmet vermeye hazırız. ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK için bize ulaşabilir, haklarınız hakkında bizden bilgi alabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşene dek sizlere saygılarımı arz ediyorum.

YORUM YAP