upscalerolex.to watches is usually well-known .

Üstün zekalı Emir'e “Sonderschule" baskısı - DieHaber.ComDieHaber.Com

23 Mayıs 2022 - 21:06

Üstün zekalı Emir’e “Sonderschule” baskısı

Öğrenim güçlüğü çeken Türk çocukları sudan bahanelerle Sonderschule’lere gönderen öğretmenler, bu kez iyice saçmaladı. “Sonderschule’ye gitmeli” dedikleri Emir, üstün zekalı çıktı.

Üstün zekalı Emir’e “Sonderschule” baskısı
Son Güncelleme :

20 Eylül 2020 - 22:29

SONDERSCHULE baskısı ile karşı karşıyakalan aile, Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde yaşıyor. Üç çocuklu Bulca ailesi, oğulları Emir’in (8) öğrenim güçlüğü çeken öğrencilerin okuduğu “Sonderschule”okuluna gönderilmek istenmesinin şaşkınlığı içinde. Her şeyin Emir’i kaydettirdikleri ilk okulda başladığını belirten aile, “Bu sorun nedeniyle şimdiki okuluna yazdırmıştık” dedi.

ÜMİT ve Nuriye Bulca, “Birinci okul Emir’i Sonderschule’ye göndermek istedi. Okulu değiştirdik, Emir’i başka ilkokula yazdırdık. Şimdi burada da Sonderschule’ye göndermek istiyorlar. Aynı uygulamaya maruz kaldı. Biz de bunun üzerine Sonderschule’ye gönderilmemesi için gerekli yerlerde zeka testi yaptırdık. Emir’in zeka seviyesinin ortalamanın üstünde olduğu ortaya çıktı” diye konuştu.

OKULDA diğer Türk çocuklarına yönelik aynı baskıların yapıldığını öğrendiklerini anlatan Ümit ve Nuriye Bulca, “Mücadelemizi diğer Türk aileler de duydu. Her biri bize ne yapmaları gerektiğini soruyor. Biz de kendilerine yaşadıklarımızı anlatıp yol göstermeye çalışıyoruz. Birçoğu ne yapacaklarını bilmedikleri için önlerine uzatılan kağıtları imzaladı ve çocukları Sonderschule’ye gönderildi” ifadelerini kullandı.

BULCA çifti, “Raporu okula sunduk. Ama okul üstün zekalı çocuklara yönelik eğitim planı olmadığı için Sonderschule’de ısrar ediyor.Gençlik Dairesi bile yanımızda ve bize Emir’in Sonderschule’ye gön-derilmemesi gerektiğini belirtiyor.Fakat öğretmenler çocukla uğraşmamak için ‘Taşkınlık yapıyor’ diye iftira bile attılar” dedi. Ailenin avukatı, şimdilik okulu durdurdu.

Psikolog tarafından yapılan testler sonucunda Ümit ve Nuriye Bulcaçiftinin 8 yaşındaki oğulları Emir’in üstün zekalı olduğu ortaya çıktı. Buna rağmen okul, Emir’i öğrenim güçlüğü çeken öğrencilerin gön-derildiği Sonderschule’ye yollamak istiyor.

YORUM YAP