UĞUR MUMCU ANILDI - DieHaber.ComDieHaber.Com

9 Ağustos 2022 - 10:47

UĞUR MUMCU ANILDI

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, ölümünün 26 .yılında Almanya’nın Frankfurt Kenti’nde yapılan etkinlikle anıldı. Anma töreninde duygulu anlar yaşandı.

UĞUR MUMCU ANILDI
Son Güncelleme :

30 Ocak 2019 - 21:26

ANKARA’DAKİ evinin önünde otomobiline konulan bombanın patlaması sonucu 24 Ocak 1993 tarihinde yaşamını yitiren Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, ölümümün 26. yılında Almanya’nın Frankfurt Kenti’nde yapılan etkinlikle anıldı.

Türkiyeli Sosyal Demokratlar Derneği (TSD), Hessen Öğretmenler Derneği ( TÖDER Hessen) ve Cumhuriyet Halk Partisi Hessen, Rheinland-Pfalz ve Saarland Eyaletleri Birliği’nin Frankfurt- Nied Semti’ndeki Saalbau Salonu’nda birlikte organize ettiği duygu dolu anma törenine aralarında sanatçı Kamil Uslu ve eşininde olduğu çok sayıda dernek yönetici ve üyeleri yanında sivil toplum örgütlerinin yönetici,  temsilci ve üyelerinden oluşan 200’ü aşkın kişi katıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan etkinlikte Uğur Mumcu’nun ölümünden üç ay önce Berlin’de 1992 yılında 15. HDF Kongresi’nde yaptığı konuşmasının videosu gösterildi.

Özgürlük Savaşçısı

“Uğur Mumcu’yu Anıyoruz” adıyla yapılan panele katılanlar, Mumcu’nun Demokrasi ve Özgürlük savaşçılığı yanında  medya, bilim ve düşünce dünyasının önemli bir ismi olduğunu kaydeden konuşmalar yaptılar. Türkiyeli Sosyal Demokratlar Derneği ( TSD) Başkanı Dr. Halil Özak’ın yönettiği panele TSD Kurucularından emekli öğretmen ve yazar Yıldız Akalın, Öğretmen, sosyolog ve CHP Avrupa Birlik Başkanı Ali Ercan ile Hessen Öğretmenler Derneği Başkanı Zeynel Fırat katıldı. Dr. Halil Özak açış konuşmasında Türkiye’nin uygarlık savaşını geriden takip ettiğini vurgulayıp ,”12 Eylül Anayasası kaldırılmalıdır. 12 Eylül yasaları varsa Türkiye’de demokrasiden bahsedilemez. Terör ise bir insanlık suçudur. Nereden yapılırsa yapılsın buna hoşgörüyle bakmak da insanlık suçudur” dedi.

Laiklik savunucusu

Uğur Mumcu’nun laiklik savunucusu ve gerçekleri görüp yazdığı için öldürüldüğünü vurguladığı konuşmasında Yıldız Akalın, “O araştırdıktan sonra yazardı. Bir çok gazeteci şimdi onun yolunda onun ekolünde gitmektedirler. Uğur Mumcu, ileri görüşlü bir gazeteci, ülke sevgisini her şeyin üstünde tutmuş onurlu bir insandı. Ve hiç tartışmasız usta bir gazeteciydi. Uğur Mumcu öldürüleceğini biliyordu. Buna rağmen geri adım atmadı. Devlet hukukunun çizgileri içersinde çalışmadığını hep yazıyor, topluma seçimlere katılıp oylarını verme mesajını veriyordu” dedi ve Mumcu’nun 12 Eylül döneminde hukuk doktoru olarak söylemleri suçuyla hapse alındığını söyledi.

Tarikat, siyaset ve ticaret üçgeni

Dinlerin toplumu yönlendirmesi  olduğu gibi engelleme unsurununda olduğunu ve Uğur Mumcu’nun tarikat, siyaset ve ticaret üçgenine yazılarıyla, konuşmalarıyla çomak soktuğu ve halkı uyardığı için katledildiğini ifade eden CHP Almanya Birlik Başkanı Ali Ercan, ”Avrupa’da da son yüzyıllarda din savaşları oldu. Mumcu’yu katleden karanlık eller ortaya çıkarsa, öncesi ve sonrasındaki tüm faili meçhul cinayetlerin de aydınlatılabilmesi söz konusu olacaktır” dedi.

Bütün dünya saygıyla eğiliyor

Almanya Türkiyeli Öğretmenler Derneği Başkanı Yücel Tuna’da Uğur Mumcu çizgisini sürdürerek eşitlik ve adalet için mücadele edeceklerini belirtip”. Uğur Mumcu’nun  her yönünü anlatmak için haftalar yetmez. O eğitim yanlısı gerçek eğitimciydi. Uğur Mumcu, bütün dünyanın önünde saygıyla eğildiği bir basın mensubu. Kalemini dik ve onurlu tutan, ülkesinin bağımsızlığı için mücadele eden, haksızlığa direnen bir kişiydi“ diyerek sözlerine ekledi. Etkinliğe katılanlarda söz alarak Uğur Mumcu’yu, çalışmalarını ve özellikle yaptıklarını öven konuşmalar yaptılar.

Sazıyla çalıp söyleyip duygulandırdı

Öğretmen Ahmet Ovalı , etkinlikte konuşma aralarında sazıyla çalıp söylediği “ Ankara’nın taşına bak“, “Yiğidim Aslanım” ve “Uğurlar Olsun” türkülerine salondakilerde eşlik edince salon adete inim inim inlerken Öğretmen Hasan Arslan ile Hicran Baran okudukları şiirler ile duygu dolu anlar yaşattılar. İsa DEVEÇEKEN/ FRANKFURT

YORUM YAP