Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın doktorunu Google unutmadı - DieHaber.ComDieHaber.Com

4 Aralık 2021 - 10:03

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın doktorunu Google unutmadı

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın doktoru ve Almanya’nın Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitiren Safiye Ali’nin mezarı 72 yıl sonra bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın doktorunu Google unutmadı
Son Güncelleme :

04 Şubat 2021 - 22:59

TÜRKİYE Cumhuriyeti’nin ilk kadın doktoru Safiye Ali doğumunun 127.’inci yılında Dortmund’daki mezarı bulundu. Google’un doğumunun 127.’inci yılında andığı Safiye Ali’nin mezarını Dortmund Türk Dernekler Platformu tarafından bulundu. Platform, mezarı satın alıp yeniden düzenleyeceğini açıkladı.

Dortmund Merkez Mezarlığı’nda 9 Temmuz 1952 tarihinden beri yatan Safiye Ali, tıp eğitimine Almanya’nın Würzburg Üniversitesi’nde 1916 yılında başladı. Safiye Ali eğitimi sırasında tanıştığı Alman Ferdinand Krekeler ile evlenerek Krekeler soyadını aldı. Üniversiteyi birincilikle tamamladıktan sonra göz doktoru olan eşi Ferdinand ile  İstanbul’a 1923 yılında dönen Safiye Ali kendi muayenehanesini açtı.

Doğumunun 127.’inci yılında arama motoru Google Safiye Ali’yi özel Doodle ile andı.

Cumhuriyetin ilk kadın doktoru ünvanını alan Safiye Ali, kadın ve çocuk hastalıkları alanında çalıştı. Daha sonra kansere yakalanan Safiye Ali, eşi ile birlikte tedavi olmak amacıyla Dortmund’a yerleşti. Dortmund’da bir ameliyat geçiren Ali, amansız hastalığa yenik düşerek Dortmund’da hayatını kaybetti. 58 yaşında 5 Temmuz 1952 tarihinde vefat eden Safiye Ali, Dortmund Merkez Mezarlığı’na defnedildi.

Safiye Ali

Yaklaşık yarım asırdan beri Dortmund’da yatan Safiye Ali’nin mezarı 1987 yılında Krekeler ailesi tarafından mezarlık müdürlüğüne geri verilmişti. Dortmund Türk Dernekler Platformu, Dortmund Büyükşehir Belediyesi Mezarlık Müdürlüğü’ne başvurarak mezarın bulunduğu parselini belirledi.

Mezarın yeri bulunduğunu açıklayan platform sözcüsü Emre Güleç,’’Çocukları olmayan Safiye Ali’nin mezarı bir süre sonra kayboldu. Biz bir takım araştırma yaparak mezarın yerini 145 numaralı parselde olduğunu belirledik. Mezarın tam yerini bularak mezar taşı ile birlikte yeniden düzenleyeceğiz’’şeklinde konuştu.

2 Şubat 1894 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası Abdülaziz ile İkinci Abdülhamit’in yaverlerinden Ali Kırat Paşa’nın kızı olan Safiye Ali, Balkan ve Birinci Dünya Savaşı’nda askerleri tedavi etti.

YORUM YAP