Türk fizikçi Prof. Dr. Metin Tolan Göttingen Üniversitesi’ne rektör oldu - DieHaber.ComDieHaber.Com

3 Aralık 2021 - 01:15

Türk fizikçi Prof. Dr. Metin Tolan Göttingen Üniversitesi’ne rektör oldu

ALMANYA’NIN Göttingen Üniversitesi rektörlüğüne ünlü Türk fizikçi Prof. Dr. Metin Tolan getirildi. Üniversite senatosunun oy birliği ile rektörlüğe getirilen Prof. Dr. Tolan’ın görevi önümüzdeki baharda başlayacağı bildirildi.

Türk fizikçi Prof. Dr. Metin Tolan Göttingen Üniversitesi’ne rektör oldu
Son Güncelleme :

29 Ocak 2021 - 23:06

Korona koşullarında kendisine duyulan güven ve seçimden çok memnun olduğunu dile getiren Prof.Dr. Metin Tolan, ’’En iyi üniversitelerin birinin başına seçilmek benim için çok büyük onur. Göttingen Üniversite’nin önümüzdeki süreçteki gelişmelere hazırlamaya çalışacağım’’ dedi.

Göttingen Üniversitesi Senato Sözcüsü Prof. Dr. Nikolai Miosge, yeni rektör Prof. Dr. Tolan ile birlikte yeni bir başlangıç yapacaklarına inandıklarını belirtti. Üniversitenin vakıf komitesi başkanı Prof. Dr. Peter Strohschneider, ’’Üniversitemize saygın ve deneyimli bir bilim adamını kazandırdık’’ diye konuştu.

Prof. Dr. Metin Tolan, daha önce Dortmund Teknik Ünibversitesi’nde öğretim görevi olarak çalıştı. Ünlü fizikçi, 2013 yılında Almanya’nın prestijli bilim ödüllerinden olan Communicator Ödülü’ne layık görüldü. 2003 yılından beri Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Bilim Kurulu üyeliği de yapan Prof. Dr. Tolan, 2008’de Dortmund Teknik Üniversitesi Öğretim Ödülü, 2010’da da Unicum Beruf Dergisi’nin Yılın Profesörü Ödülü’nü aldı. Ünlü Türk bilimadamı Prof. Dr. Metin Tolan, 2016 yılında Robert Wichard Pohl Fizik Ödülü’ne de layık görüldü.

YORUM YAP