Süresiz oturum izni iptal edilemez - DieHaber.ComDieHaber.Com

9 Ağustos 2022 - 10:03

Süresiz oturum izni iptal edilemez

Avrupa Adalet Divanı, AB’de yaşayan yabancıların oturma izinlerinin yurtdışında fazla kaldıkları gerekçesiyle iptal edilemeyeceğine hükmetti. Avrupa Sabah Gazetesi’den Ismail Erel imzalı habere en çok Türkler sevinecek.

Süresiz oturum izni iptal edilemez
Son Güncelleme :

25 Ocak 2022 - 23:30

AVRUPA Birliği (AB) ülkelerinde süresiz oturma iznine sahip olsalar dahi üçüncü ülke vatandaşlarının köken ülkelerinde aylarca kalmasına izin verilmiyordu. Örneğin 6 aydan fazla Türkiye’de kalanlar, dönüşte sorun yaşadığı gibi, oturma izinleri de iptal ediliyordu. Avrupa Adalet Divanı (ABAD) bu kararıyla AB vatandaşı olmayan milyonlarca yabancının haklarının baki olduğuna hükmetti.

SADECE BİRKAÇ GÜN KALDI

ABAD kararında Avusturya’yı bir Kazakistan vatandaşının oturma iznini uzatma başvurusunu kabul etmeye mahkum etti. Kazakistanlının oturma izni için müracaat ettikten sonra aylarca Avusturya’ya gelmediği ve birkaç günlüğüne uğrayıp gittiği öğrenildi. Avusturya makamları da yurtdışında 6 aydan fazla kaldığı gerekçesiyle Kazakistan vatandaşının oturma iznini uzatmadı.

KAZANILMIŞ HAK

BUNUN üzerine konu mahkemeye taşındı. Viyana İdare MahkemesiABAD’a, “Bir kişinin 12 ay içinde herhangi bir günde fiziki varlığı, uzun süreli yurtdışı ikameti nedeniyle oturma iznini korumaya yeterli mi? Yoksa kişi birbirini takip eden 12 ay içinde belirli bir süre AB üyesi ülkede ikamet etmek zorunda mıdır?” sorusunu yöneltti. ABAD buna “Birkaç günlük ikamet yeterli” cevabını verdi.

‘Bize gelene yardımcı oluruz’

AVRUPA Adalet Divanı’nın bu kararla yıllardan beri kanayan bir yaraya parmak bastığını belirten Kölnlü ünlü avukat Oğuz Korumtaş,, “Artık hiç kimse 6 aydan fazla Türkiye’de kaldığı için oturma izninin iptal edilmesinden endişe etmeyecek” diye konuştu. Korumtaş, “Karara göre 12 ay içinde birkaç günlüğüne de olsa oturma izninin alındığı ülkede ikamet etmek, oturma izni statüsünün korunmasına yol açacak” dedi.

Avukat Oğuz Korumtaş

YANLIŞ YORUMLANDI

BU durumda olan ve kendisini arayacak herkese yardıma hazır olduklarını belirten Korumtaş, “186 günden daha fazla yurtdışında kaldığı için oturma izni iptal edilen herkes davacı olabilir. Şu an oturma izni iptal edilmek istenenler da arayabilir. Uygulama yönetmeliği şimdiye kadar yanlış yorumlandı. Bu konuya dayanarak sınırdışı edilen herkes geri gelebilir. Bu gerçekten tarihi bir karar” diye konuştu.

YORUM YAP