Sivaslı Özkan Ayaz'dan ırkçı Alman’a insanlık dersi  - DieHaber.ComDieHaber.Com

24 Ekim 2021 - 03:58

Sivaslı Özkan Ayaz’dan ırkçı Alman’a insanlık dersi 

ALMANYA’NIN Herford şehrinde yaşayan otobüs şoförü 30 yaşındaki Sivaslı Özkan Ayaz, bir Alman yolcunun ırkçı hakaretlerine uğradı.

Sivaslı Özkan Ayaz’dan ırkçı Alman’a insanlık dersi 
Son Güncelleme :

18 Haziran 2020 - 22:05

Şehir içi belediye hattında son turunu yapıp eve gitmek için hazırlanan Özkan Ayaz başından geçenleri şöyle anlattı:’’2014’den beri belediye otobüs şoförlüğü yapıyorum ve hiç böyle ırkçı hakaretlere maruz kalmadım’’dedi. 

Son turunu yaptığını ve son durağa geldiğini söyleyen Özkan Ayaz,’’Koronavirüs salgını nedeniyle çalışma planlarımızda değişiklik olmuştu. Bu değişiklikler her otobüs durağında afişlerle asılı. Bir Alman yolcu şehir merkezini gitmek istiyordu. Ama bizim son durağımız daha önce idi. Ben de kendisine sonm durak olduğunu söyledim ve yetkim olmadığını aktardım’’

Bunun üzerine yolcunun kendisine bağırmaya başladığını dile getiren Özkan Ayaz,’’Görevim dışında kendisini istediği yere götürmüş olsam ve herhangi bir kaza durumunda suçlu duruma düşeceğimi kendisine ilettim. Ama yolcu hakaretlere devam etti. Bana ‘geldiğin ülkede mi şoförlüğü ve istediğin yere gitmeyi öğrendin’ diye sorular sormaya başladı. Ben de kendisine Almanya’da doğup büyüdüğümü söyledim. O da bana alay edercesine cevap vererek başka diller konuşmaya başladı’’

Tüm tarışmanın 25 dakika kadar sürdüğümü anlatan Özkan Ayaz, ’’Bana ‘belki Almanca anlamıyorsun, İngilizce veya İtalyanca anlatayım’ diyerek alay etti. Etrafa Türkler hakkında ırkçı hakaretler etti. Buna rağmen sakin kalmaya çalıştım. Bu yaşadıklarımdan sonra kendisi hakkında polise şikayette bulundum. Almanya’da doğdum ve büyüdüm. İlk kez böyle bir şeyle karşılaştım. Burda sakin kaldım. Bir daha olursa hemen polis çağıracağım. Tekrar böyle hakaretlere uğramak istemiyorum. Irkçılığın her şekline karşıyım. Bu ülkede doğdum, büyüdüm, çalışıyurm ve vergimi ödüyorum. Ben bunları hak etmedim’’şeklinde konuştu.

Özkan Ayaz’ın çalıştığı Alman Demiryolları Sözcüsü Stefan Deffner, Ayaz’ın karşılaştığı alışılmadık hakaretlere alışılmadık şekilde cevap verdiğini belirterek hakaretlere çok sakin kalmasını doğru bulduklarını söyledi. 

YORUM YAP