Prof. Dr. Üstün Dökmen Almanya'da konferans verdi - DieHaber.ComDieHaber.Com

SON DAKİKA

Prof. Dr. Üstün Dökmen Almanya'da konferans verdi

Bu haber 11 Mayıs 2017 - 10:31 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Almanya’nın Frankfurt kentinde konferans veren Prof. Üstün Dökmen, “Yaşamın perde aralığında daima bir ışık vardır, yeter ki perdeyi tamamen kapatmayalım” dedi.

Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Almanya Atatürkçü Düşünce Dernekleri Federasyonu ile Frankfurt’ta birlikte düzenlediği, “Yurtdışında yaşamak, Yurtdışını yaşamak” temalı konferansta konuşan Psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen mutlu olabilmek için üretmek ve huzurlu olmanın altını çizerek,” Mutluluklar yaşamdaki en büyük karımızdır. Yaşamın perde aralığında daima bir ışık vardır, yeter ki perdeyi kapatmayalım” dedi.
Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Eren Tiryaki’nin aralarında Frankfurt Konsolosu Sevinç Dağkılıç’ında bulunduğu konukları selamlayan konuşmasının ardından kürsüye gelen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi 
Prof. Üstün Dökmen kendine güven, evlilik ve kariyer seçimi, mutlu olmak, önyargılar, çocuk eğitimi ve yurt dışında yaşamak gibi konuları ele alarak,  “Birbirimize saygılı olmalıyız. Yere düşen ekmeğin üstüne basan insan görmedim; ama yere düsen insani tekmeleyen çok kişi gördüm. Ekmeğe gösterdiğimiz saygıyı birbirimize de gösterirsek, çok daha huzurlu yaşarız” diyerek sözlerine şöyle devam etti:
” Çocuklarınızın toplumsallığı da en az bireyselliği kadar çok önemli. Yaşadığı topluma katkı sağlaması, insanlığa katkı sağlaması çok önemli. Sevmek, o ülkeyi yaşamak, dilini, dinini kaybetmek değildir, aksine o uluslar başarılı olur. Ayrıca anne- baba ahlak felsefesine sahip olmalı ki, nerde olursa olsun çocuğunu da kendi değerlerine göre ahlak kazandırarak yetiştirebilsin.”

“KENDİNİZİ ÖNEMSEYİN”
Zaman zaman anlatımlarına hicivler katan Prof. Dökmen salondaki dinleyicilere ,”Hem güçlü hem ahlaklı ve eğitimli çocuklar yetiştiriniz. Dünyada cehaletten kötü bir şey yoktur. Birbirinize değer veriniz Yaşam alanlarınıza enerjilerinizi paylaştırınız. Kendinize zaman ayırınız ilgileniniz, kendinizin çok önemli olduğunuzu biliniz, zira bu bencillik değildir” diye tavsiyelerde bulundu.
Eşi Doçent Dr. Zehra Dökmen’inde hazır bulunduğu toplantıda konuşmasını hayatın içinden verdiği küçük örneklerle süsleyen Prof Üstün Dökmen insan psikolojisine dair olguları canlı ve anlaşılır bir dil kullanarak anlatarak beğeni topladı.
Prof. Dr. Dökmen, eğitimle ilgili alınacak kararlarda bilim insanlarına danışılmadığını öne sürerek “Eğitim alanında ülkemizde bir karar alınıyor ama bilim insanlarına danışılmıyor” diyerek sitemini de dile getirdi.
HER ZAMAN GÜCLÜ OLMAK GEREK
Her zaman mutlu olmak zorunda olmadığımıza da dikkat çeken Prof. Üstün Dökmen,”Sadece her durumda güçlü olmak zorundayız. Hem güçlü hem dürüst insan yetiştirmek mümkündür. Üretirken mutlu olmayı bilmeliyiz. Şiddete karşı mücadele de edelim ama şiddetin soğuk yüzü ile mücadele ederken o kapkaranlık odadan içeri sızılan ışığı da görmezden gelmeyelim. Olayların yılgın değil, yılmaz yapımızla üstesinden gelelim ” diye konuştu.

Gallus Saalbau Salonu’nu hınca hınç dolduran 400’ü aşkın dinleyecilerle zaman zaman şakalar yaparak sürdürdüğü konferansta 3 buçuk saate yakın konuşan Prof. Üstün Dökmen toplantı sonunda ise dakikalarca ayakta alkışlandı. İsa DEVEÇEKEN/ FRANKFURT