NASA'nın uzay gözlüğü SOFIA Almanya’da - DieHaber.ComDieHaber.Com

4 Aralık 2021 - 11:10

NASA’nın uzay gözlüğü SOFIA Almanya’da

AMERİKAN Uzay Ajansı NASA ile Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) tarafından ortaklaşa işletilen teleskop uçak SOFIA Almanya’da.

NASA’nın uzay gözlüğü SOFIA Almanya’da
Son Güncelleme :

10 Şubat 2021 - 0:11

TELESKOP uçak SOFIA ilk kez Almanya’ya iniş yaptı. Ülkenin Köln Bonn Havaalanı’na inen SOFIA’nın altı hafta boyunca Almanya’da araştırma yapacağı bildirildi. Boeing 747SP modelinden dönüştürülen 17 ton ağırlığındaki uçağı, ABD ve Almanya 2013’den beri kısa adı SOFIA olan ‘’Kızılötesi Astronomi Stratofer Rasathanesi’’ işletiyor. Bilim adamlarının, yıldızların ve gezegenlerin oluşumunu gözlemlemek, Samanyolu Galaksisi’ni incelemek için kullanılıyor. 

Uçak, Şubat ayının başından Mart ortasına kadar gerçekleştirilecek mevcut görev için, Köln Bonn Havaalanı’ndan Batı Avrupa ve Kuzey Atlantik üzerinde 11 ila 13 kilometre rakımda yaklaşık yirmi uçuş planlanıyor. SOFIA, 12 ila 15 kilometre yükseklikte uçuyor ve havadaki engelleyici su buharının yüzde 99’unu altında bırakıyor. Bu sayede bilim adamları evreni daha iyi gözlemleyebiliyor. 

SOFIA’nın gövdesindeki büyük kapı açıldığında 2,5 metre çapındaki teleskop ile gökyüzünde gözlem yapılabiliyor. Uçağın ana üssü Amerika’nın Kaliforniya eyaletine bağlı Palmdale’deki Nasa Armstrong Uzay Merkezi’nde bulunuyor. 

SOFIA, son zamanlarda yıldızların gaz ve toz bulutlarından nasıl doğduğuna ilişkin bilgiler elde ettiği ifade edildi. Fotoğraflar: Matthias Heinekamp

YORUM YAP