Minijob artık 450 euro olmayacak - DieHaber.ComDieHaber.Com

4 Aralık 2021 - 10:15

Minijob artık 450 euro olmayacak

ALMANYA, minijob da denen yarı zamanlı ve vergisiz çalışmada değişikliğe gitmeyi planlıyor.

Minijob artık 450 euro olmayacak
Son Güncelleme :

12 Ekim 2020 - 22:57

Daha evvel 450 euro ile sınırlanan ücretin yükseltilmesi için hükümet ortakları Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) oluşturdukları çalışma grubunda uzlaştı. Buna göre yeni rakamın 450 eurodan 600 euroya yükseltilmesi isteniyor, ancak tepkiler de var. 

Şayet telaffuz edilen 600 euro yürürlüğe girerse, Türkiye’den borçlanarak emekli olanlar, kanunda yapılan değişikliğe ilişkin uygulama yönetmeliğinin de devreye girmesi sonrası, Türkiye’deki emekli aylıkları kesilmeden 600 euroya kadar işlerde çalışabilecek. 

Borçlanarak emeklilikteki yasal değişiklik, aylıkların kesilmemesi için yaşanan ülkedeki minijob ücreti kadar çalışabilmeyi öngörüyor. Bu rakamların üzerinde çıkılması durumunda Türkiye’deki emekli aylığı kesiliyor..

Öte yandan Alman Hükümeti, bürokrasiyi azaltmak için de otomatik çocuk parası ödenmesi uygulamasını devreye sokmak istiyor. Çalışma grubu ayrıca, baz istasyonları inşasında, rüzgar ve güneş enerjisi panellerinde vergi sadeleştirmesi gibi prosedür hızlandırıcı uygulamalara geçecek. 

YORUM YAP