upscalerolex.to watches is usually well-known .

Laschet, ŞARLKEN’ın soyundan geliyor - DieHaber.ComDieHaber.Com

28 Mayıs 2022 - 19:28

Laschet, ŞARLKEN’ın soyundan geliyor

ALMANYA’NIN Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaleti Başbakanı Armin Laschet’in ailesinin soyunun ünlü Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu’nun kurucusu Büyük Karl ‘Şarlken’den (Karl der Grossen) geldiği belirtildi.

Laschet, ŞARLKEN’ın soyundan geliyor
Son Güncelleme :

19 Eylül 2020 - 14:07

Başbakan Laschet’in erkek kardeşinin ailenin soy ağacını derlediği ve 40 nesil öncesinden Şarlken’a kadar uzandığı kaydedildi.  Ortaçağ’ın en güçlü imparatoru olan Şarlman’ın en sevdiği şehir olan Aachen’da doğup büyüyen Armin Laschet’in çalışma masasının üstünde altın bir Büyük Karl büstü olduğu biliniyor.

ŞARLKEN KİMDİR?

Batı Avrupa’daki hristiyanları ilk kez birleştirmeyi başaran Frank Kralı Şarlken, 747/748 yıllarında doğdu.  Kardeşinin ölümünden sonra Frank Kralı olan Şarlken, daha sonra savaşlarla topraklarını genişletti. Papa tarafından 25 Aralık 800’de kendisine tac giydirilerek Kutsal Roma İmparatoru ilan edildi. Şarlken, Roma, Sakson, Anglo Lombard, Cermen, Got ve Slavların da kralı oldu. İmparatorluğunun merkezini Aachen’a taşıdı. Hristiyanlığı kılıçla yaydı. İncili yeniden yazdırarak çoğalttı. 28 Ocak 814 tarihinde Aachen’da öldü.

YORUM YAP