Kubaşık katledilişinin 14.’üncü yılında anıldı - DieHaber.ComDieHaber.Com

9 Ağustos 2022 - 10:54

Kubaşık katledilişinin 14.’üncü yılında anıldı

Dortmund’da NSU terör örgütü tarafından 4 Nisan 2006’da öldürülen Mehmet Kubaşık, katledilişinin 14.’cü yılında anıldı.

Kubaşık katledilişinin 14.’üncü yılında anıldı
Son Güncelleme :

25 Nisan 2020 - 17:50

ALMANYA’NIN Dortmund kentinde işlettiği büfede 4 Nisan 2006 tarihinde aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından katledilen Mehmet Kubaşık, ölümünün 14.’cü yılında anıldı. Daha önce koronavirüs salgını nedeniyle anma töreni yapılmayacağı açıklanmasına rağmen Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich Sierau ile Mehmet Kubaşık’ın eşi Elif Kubaşık, anma taşına çiçek bıraktı. Sieurau, Kubaşık ailesine üzüntülerini dile getirdi.

Daha sonra Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, Elif Kubaşık ve Dortmund Türk Dernekler Platformu Sözcüsü Emre Güleç, Mehmet Kubaşık’ın anma taşına çiçek bırakarak dua etti. Biz gayri resmi de merhum vatandaşımızın aziz hatırasını unutmadığımızı göstermek istedik.Kubaşık’ın hatırası bizim için kutsaldır. Onu her zaman ve her şartta yaşatmaya kararlıyız’’dedi.

Mehmet Kubaşık’ın eşi Elif Kubaşık ise,’’Kedisini anıyoruz. Hiçbir zaman unutmadık ve unutturmayacağız. Kanını yerde bırakmayacağıma dair kendime söz vermiştim. Belki kanı yerde kaldı ama en azından Dortmund’un her tarafına ismini yazdırmayı başardım’’

Dortmund Türk Dernekler Platformu Sözcüsü Emre Güleç,’’Kubaşık’ın terör kurbanı insanlarımızı rahmetle anıyoruz. Platform olarak Kubaşık ailesinin her zaman arkasındayız. Bir daha böyle günler bir daha görmeyiz’’diye konuştu.

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında sekizi Türk, biri Yunan biri de polis memur olmak üzere toplam 10 kişiyi katleden ırkçı terör örgütü NSU’nun sekizinci cinayeti olan Kubaşık, işlettiği büfede Çeska marka 7,66 mm kalibre tabanca ile kafasına iki el ateş edilerek öldürülmüştü. Cinayetlerin NSU tarafından işlendiği 2011’de ortaya çıktıktan sonra Kubaşık cinayeti de çözülmüş oldu. Ayrıca Dortmund’da bir meydana 2019 Kasım ayında Mehmet Kubaşık Meydanı ismi verilmişti.

YORUM YAP