KORONA ALMANYA'YA KİLİT VURDU - DieHaber.ComDieHaber.Com

17 Ocak 2021 - 11:39

KORONA ALMANYA’YA KİLİT VURDU

Koronavirüste geçtiğimiz ilkbahardan yaz dönemine kadar etkili olan birinci dalgayı iyi atlatan Almanya, siyasi hatalarının bedelini ödüyor. İkinci dalganın ağır vurduğu ülke, ikinci kapama kararı aldı.

reklam
KORONA ALMANYA’YA KİLİT VURDU
Son Güncelleme :

14 Aralık 2020 - 18:43

reklam

ALMANYA’DA alınan karara göre ülkede Noel bayramı ve yılbaşı tatili boyunca, yani üç haftalık bir süre kapsamında, ülkede yaşam durma noktasına gelecek. Süpermarketler dışında tüm işyerleri kapatılacak. Federal Hükümet ile eyalet başbakanları arasında varılan uzlaşmaya göre ülkede 19 Aralık 2020 ile 10 Ocak 2021 tarihleri arasında sertleştirilmiş önlemler geçerli olacak. Temas kısıtlaması had safhada olacak.

EYALETLER DİRENMİŞTİ

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel’in (CDU) yaklaşık üç aydır sürekli uyarıda bulunmasına rağmen eyalet başbakanları birçok sert önlemi uygulamaya koymaya yanaşmamıştı. Başbakan Merkel’in uyarılarına kulak asmayan eyaletler, kendi yetkileri dahilinde istedikleri kararı aldı, istemediğini uygulamadı, Almanya’da zaman zaman 16 farklı uygulama sözkonusu oldu. Ve zaman zaman kimse, hangi kuralın geçerli olduğunu çözemedi.

SON PİŞMANLIK

BAŞBAKAN Merkel ne zaman, “Ortak hareket etmeliyiz, önlemleri sertleştirmeliyiz” dese, eyalet başbakanları kendi kafalarına göre buna karşı çıktı, sert tedbirlere yanaşmadı. Ancak zaman, Merkel’in ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Açılımda birbiriyle yarışan ve üzerinde uzlaşı sağlanan önlemleri delmekte her fırsatı değerlendiren eyaletler, şimdi pişman. Eyaletler, bir an önce sertleştirme istedi.

30 BİN VAKA

VAKA sayılarının hızla artması ve günlük 30 bini geçmesi, siyasileri uyandırdı. Merkel’in haklı olduğunu gören siyasiler Noel’den önce sert tedbirler isterken, günlük 500-600 kişinin ölmesi, gözleri açtı. Noel öncesi gevşeme sözü veren, Noel’de aile ziyaretlerine geniş kapsamda izin veren eyaletler virüsün kontrolden çıkmasıyla birlikte geri adım attı.

UMUTLAR BioNTech’TE

SOKAĞA çıkmak ancak çok istisnai durumlarda mümkün olabilecek ayrıca sokakta alkol içmek de yasaklandı. Alınan önlemlerle virüsün yayılma hızı düşürülüp bir şekilde kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Almanların en büyük umudu ise, Rheinland Pfalz Eyaleti’nin başkentinde yaşayan Türk profesör Dr. Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci’nin kurucusu olduğu BioNTech şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısında yatıyor.

reklam

YORUM YAP

reklam
reklam