Kapatılan restoran 430 bin euro alacak - DieHaber.ComDieHaber.Com

3 Aralık 2021 - 00:04

Kapatılan restoran 430 bin euro alacak

ALMANYA’NIN Münih Eyalet Mahkemesi’nde bir restoran sahibi kadın koronavirüs salgını sürecinde kapatma nedeniyle sigortaya açtığı davayı kazandı.

Kapatılan restoran 430 bin euro alacak
Son Güncelleme :

25 Ekim 2020 - 0:27

Davacı restoran sahibi kadın sigorta şirketinden 430 bin euro tazminat almaya hak kazandı.(12 O 5868/20) 

Mahkemeye konu olan davada Bavyera Sağlık Bakanlığı, 21 Mart 2020 tarihinde koronavirüs nedeniyle fabrikayı kapatmıştı. Davacı restoran sahibi kadın koronavirüs enfeksiyonunun işletmesinde meydana gelmemiş olduğunu gerekçe gösterdi. Sigorta şirketi ise Enfeksiyon Koruma Yasası’nı belirterek tazminat talebini ret etti.

Konuyu değerlendiren Münih Eyalet Mahkemesi, restoranın paket servis satışı yapmadığını aksine tamamen kapatıldığını belirtti. Ayrıca sigorta poliçesinde sigortanın kapsamının yeterli şekilde açık olmadığının ortaya koyulduğu mahkemede sigortalının yeterince ne ölçüde korunduğunun belirtilmesi gereğinin altı çizildi. 

HAKKINIZI SİGORTA ŞİRKETLERİNE KAPTIRMAYIN

Konu hakkında bir açıklama yapan avukat Oğuz Korumtaş, Korona yüzünden işletmelerini kapatmak zorunda kalan işletme sahiplerinin eğer (Betriebsschließungsversicherung) sigortalarının olmaları durumunda bütün zararlarını tahsil edebileceklerini belirtti. Münih’te görülen davanın bir emsal teşkil ettiğini belirten Korumtaş şunları söyledi: “İşletmeleri için yaptırılan sigortaların içeriğini ne yazıkki dükkan sahipleri tam olarak anlamıyor. Sigorta şirketleri de Korona ve buna benzer olağan üstü durumlarda ödeme yapmamak için ellerinden geleni yapıyor. Oysaki insanlar sigortayı zor durumlarda kalmamak için yaptırır. Münih Eyalet Mahkemesi restoranını koronavirüs nedeniyle kapatmak zorunda kalan işletmenin sigortaya karşı açmış olduğu davada, dükkan sahibini haklı bulup, sigorta şirketinin tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi. Şu anda Münih Eyalet Mahkemesi’nde devam etmekte olan 88 dava bulunmakta”.

İşyeriniz için yaptırmış olduğunuz sigorta poliçelerinin içeriğinin iyi okunması gerektiğini belirten ünlü avukat Oğuz Korumtaş, “Sizde bu korona sürecinde işletmenizi kapatmak mecburiyetinde kaldıysanız mutlaka hakkınızı arayın. Sigortalara karşı açılan davalar gözünüzü korkutmasın. Hakkınız olanı sigorta şirketlerine bırakmayın ve bu konuda uzman avukatlardan yardım alarak hakkınızı arayın” diye konuştu.

YORUM YAP