Irkçı polislerin korkunç mesajları - DieHaber.ComDieHaber.Com

Irkçı polislerin korkunç mesajları

Almanya’da polisin kurduğu chat grubundan korkunç paylaşımlar çıktı. Türkleri ve Arapları öldürmeye odaklanan polisler, kelime oyunuyla mesaj vermiş.

reklam
Irkçı polislerin korkunç mesajları
Son Güncelleme :

28 Kasım 2020 - 13:33

reklam

 ALMANYA, son aylarda polislerin kendi aralarında kurduğu Whatsapp grubundaki ırkçı paylaşımlara kilitlendi. Savcılık yazışmaları inceledikçe, polisteki ırkçılığın boyutu arttı. Önceki gün, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde gerçekleşen baskın sonrası açıklamada bulunan eyaletin İçişleri Bakanı Helbert Reul, korkunç gerçeği ‘Açık ırkçılık’ ifadesiyle ortaya koydu.

NİYETLERİ AÇIKÇA ÖLDÜRMEK

Polislerin aralarındaki yazışmalardan örnekler veren Bakan, “Bir yazışmada makineli tüfek resmi ve eski Alman yazı karakteriyle, ‘Türkçe ve Arapça da yayın yapıyoruz. 90,3 Radyo Cermanya. Kulaktan girer, kafada kalır” (Wir senden auch auf Türkisch und Arabisch. Radio Germania 90,3. Geht ins Ohr, bleibt im Kopf) yazılmış” dedi. Radyo reklamı gibi görünen cümlede Almanca ‘Senden’ kelimesi ile ‘öldürmek’ kast edilirken, ‘Kulaktan girer kafada kalır’ ile de mermiye vurgu yapılıyor.

PAYLAŞIMLAR DEHŞET VERİCİ

Reul, bir başka paylaşımda uzun namlulu silahın dürbünü ile odaklanılan Arap vatandaşının fotoğrafının paylaşıldığını ve altına, ‘Biz insanlara odaklanıyoruz’ yazıldığını aktardı. Bakan, Yeni Zelanda’daki cami saldırısı için ise, ‘Çok fazla kaçırılan atış’ yorumunun yapıldığını, polislerin gamalı haç resmi önünde bowling oynarken fotoğraflarının paylaşıldığını dile getirdi.

BAKALIM DAHA NELER ÇIKACAK

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde son olarak 160 polis ile ırkçı polislere yönelik baskın düzenlendi. Baskında, 10 polis gözaltına alındı. Eylül ayındaki iki baskında gözaltına alınan polisler ile birlikte ırkçı soruşturmadaki polis sayısı 191’e yükseldi. Son baskında 606 veri taşıyıcıya el konuldu. Sohbet grubunda daha incelenemeyen 8 bin mesaj olduğu aktarıldı. (Avrupa Sabah)

 

reklam

YORUM YAP

reklam
reklam