Hollanda’da koalisyon krizinde 70. gün - DieHaber.ComDieHaber.Com

22 Eylül 2021 - 15:19

Hollanda’da koalisyon krizinde 70. gün

Hollanda’da koalisyon görüşmelerini yürüten ve son hükümette Sağlık, Sosyal Yardımlaşma ve Spor Bakanı olarak görev yapan Edith Schippers, siyasi liderlerle yaptığı koalisyon görüşmelerinden yine eli boş döndü.

Hollanda’da koalisyon krizinde 70. gün
Son Güncelleme :

27 Mayıs 2017 - 13:58

Schippers, görüşmelerle ilgili yaptığı açıklamada, siyasi parti liderlerine, diğer partileri dışlamayı bırakarak koalisyon tercihlerinde esnek davranmaları gerektiğini, aksi takdirde azınlık koalisyon hükümetinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Henüz görüşmelerin ikinci turunda olduklarını belirten Edith Schippers, şunları söyledi:
“Bugün siyasi liderlerle yaptığım görüşmelerde geçen sefere göre çok fazla yeni tercih belirtilmese de geniş bilgi edindim. Bir sonraki aşamada hükümetin kurulması için yapılacak koalisyon görüşmelerinin hareketli geçeceğine inanıyorum. Bu hafta yaptığım görüşmeler sonucunda hazırlayacağım raporu haftaya Temsilciler Meclisi’ne sunacağım.”
WILDERS’İ KİMSE İSTEMİYOR
Genel seçim sonucunda 150 sandalyeli mecliste 20 milletvekili çıkararak ikinci büyük siyasi parti olan Geert Wilders’in liderliğindeki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) ile ülkedeki hiçbir siyasi parti koalisyon kurmak istemiyor.
Hollanda’da 2012’de yapılan önceki genel seçimlerden sonra iki partiden oluşan koalisyon hükümeti 54 gün sonra kurulabilmişti. AA

YORUM YAP