upscalerolex.to watches is usually well-known .

Hartz IV alan Türk çiftin kasasından servet çıktı - DieHaber.ComDieHaber.Com

23 Mayıs 2022 - 21:23

Hartz IV alan Türk çiftin kasasından servet çıktı

ALMANYA’NIN Hamm Sulh Mahkemesi’nde görülen davada bir Türk çifte Hartz IV adı verilen sosyal yardım alırken 94 bin euro nakit para ve 100 bin euro değerinde mücevher biriktirdikleri gerekçesi ile 1 yıl 8 ila 10 ay hapis cezası verildi. Hapis cezası şartlı tahliyeye çevrildi.

Hartz IV alan Türk çiftin kasasından servet çıktı
Son Güncelleme :

06 Ekim 2020 - 14:05

Mahkemeye konu olan davada yaşları 44 ile 45 olan Türk çiftin 1999 yılında evlendikleri belirtildi. Düğün sonrası çift bir banka şubesinde kasa kiraladı. Kasanın çok sık kullanması nedeniyle kara para aklandığından şüphelenen yetkililer soruşturma başlattı. Soruşturma sonucunda açılan kasada 94 bin euro nakit para ile 100 bin euro değerinde altın külçe, altın madeni para ve mücevher bulundu. Ayrıca Türk çiftin Türkiye’de bir tatil evi de olduğu ortaya çıkarıldı.

Hartz IV adı verilen sosyal yardım ile geçinen Türk çift hakkında iddianame hazırlayan savcılık, çiftin İş Ajansı’ndan haksız olarak 81 bin 354 euro 9 sent aldığı iddia edildi. Savcı ayrıca davada zaman aşımı olmasaydı alınan sosyal yardım miktarının 176 bin 24 euro olması gerektiğini açıkladı.

Türk çift, iddialar karşısında kasadaki 30 bin euro değerindeki 39 altın bileziğin 1999’daki düğünlerinden kendilerine hediye edildiğini söyledi. Çift ayrıca 2001’de doğan ilk çocuklarına çok sayıda altın madeni para hediye edildiğini aktarırken diğer mücevherleri ise yaşlılık garantisi olarak sakladıklarını belirtt. Mahkemede yaptıklarını kabul eden Türk çift pişman olduklarını dile getirdi.

YORUM YAP