Güncelleme de hileli çıktı - DieHaber.ComDieHaber.Com

3 Aralık 2021 - 01:45

Güncelleme de hileli çıktı

Avukat Oğuz Korumtaş, dizel skandalında başrol oynayan VW, BMW ve Mercedes gibi şirketlerin belalısı oldu. Oğuz Korumtaş şimdi de VW’nin güncellemelerin bile hileli olduğunu ortaya çıkarttı. Dizel manipülasyonu yapan ve ardından araçlardaki emisyonu düşürmek için otomobillere bir yazılım yükleyen Volkswagen’in yüklediği güncelleme de bile hileye başvurduğu ortaya çıktı

Güncelleme de hileli çıktı
Son Güncelleme :

21 Ekim 2020 - 13:27

SATTIĞI otomobillerin emisyon değerlerini düşürmek için hile yaptığı saptanan Volkswagen’in bu yeni hilesi otomobil sahiplerini şoka uğrattı. Volkswagen’in özellikle EOS modelinde kullandığı EA189 numaralı motorda yapılan güncellemenin içinde hileyi tespit eden ise Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi (KBA) oldu. Konu mahkemeye taşındı ve Dortmund Eyalet Mahkemesi VW’yi mahkum etti.

“BÜYÜK SKANDAL”

MAHKEME Az. 4 0 53/20 dosya numaralı kararında sözde güncelleme yapılarak düzeltilen motorda bile hile olduğuna hükmetti. Almanya’da 2010 ile 2015 yılları arasında 2 bin 607 otomobilde kullanılan motorda yazılımın da hileli çıkmasını büyük bir skandal olarak nitelendiren avukat Oğuz Korumtaş, “Dizel skandalı mağdurları yeniden mağdur edildi. Bu araçların hepsinin tekrar geri çağırılma durumu var” dedi.

DAVA HAKKI DOĞDU

KORUMTAŞ, “Bu karar, haklarını alamamış mağdurlar için bir şans doğurmuştur. Gelecekteki beklentimiz tüm yeni yazılım yüklenen araçların geri çağrılmasıdır. Yazılım yüklenip geri çağrılmayan araçlar için yeni tazminat hakkı doğmuştur. Bu ayrıca daha önce davaları mahkeme tarafından reddedilen veya kaybedilen araç sahiplerini de ilgilendin bir durum. Araç sahipleri bu durumdan sonra hak talebinde bulunabilecek” dedi.

YORUM YAP