Genç kalmanın 10 önemli sırrı - DieHaber.ComDieHaber.Com

9 Ağustos 2022 - 11:35

Genç kalmanın 10 önemli sırrı

DİEHABER, sizler için genç kalmanın önde gelen sırlarını açıklıyor. Az uykudan bakıma kadar, Check-Up’tan sağlıklı beslenmeye kadar nelere dikkat etmeniz gerektiği bu yazıda. İşte 10 maddede, genç kalmanın sırrı.

Genç kalmanın 10 önemli sırrı
Son Güncelleme :

16 Nisan 2020 - 18:32

Çünkü fazla uyumak vücuda zarar veriyor. Her ne kadar uykuda iken hayati önem taşıyan büyüme hormonları salgılansa da, gereğinden çok uyku kasların azalmasına yol açıyor. Halbuki bu kaslar bir ömür lazım. Bu nedenle herkesin, ne kadar uykuya ihtiyacı olduğunu belirlemesi gerekir. Yatmadan 2-3 saat önce sadece su veya şekersiz çay içmeye özen gösterin.

Ağız bakımına dikkat edin

Her gün dişlerinizi ve diş aralarını temizleyin, antibakteriyel su kullanın. Çünkü ağız bölgesi ıslak ve ılık bir bölge olduğu için, sürekli hastalıklara yol açabilecek bakteriler için ideal bir yer. Bu bakteriler kalp ve tansiyon hastalıklarına yol açabilir. Yapılan araştırmalara göre hijyenik bir ağız bölgesi, ömrü 6 yıla kadar uzatabiliyor.

Kalpten gülün

Norveçli bilim adamları gülmenin ömrü 7 yıl uzatabildiğini söylüyor. 100’den fazla kası harekete geçiren gülmenin yaşlanmaya karşı ve kan dolaşımına da iyi geldiği bildiriliyor. ABD’li bilim adamları da gülmenin kanseri önleyen etkisi olup olmadığını araştırıyor.

Asansöre binmeyin

Asansör, yürüyen merdivenler, mutfak robotları gibi yaşamı kolaylaştıran buluşlar, vücuda iyi gelmiyor. 30 yaşından sonra insanların vücudunda kas gerilemesi başlar ve yağ oranı artar. Bu süreç de ancak kas yapılması ile yavaşlatılır. Bu nedenle haftada bir kez en az 30-40 dakikalık bir antrenman öneriliyor.

Doğru güneşlenin

Güneşli havalarda kollarınızı açın, vücudunuza güneş gelsin, D Vitamini alın. Çok fazla güneşe dikkat edin, cilt kanseri riskini arttırmayın.

Bir müzik aleti çalmayı öğrenin

 Böylece beyninizi çalıştırır ve beyin hastalıklarına yakalanma riskini azaltırsınız.

Check Up yaptırın

Bir dahaki doktor randevunuzda Vitamin D oranınıza, kan değerlerinize baktırın, CRP değerinizi ölçtürün. Bu protein maddesi, henüz bir rahatsızlık vermeyen vücuttaki iltihapları gösterir. Erken tedavi faydalı olur.

Mola verin

Strese girmeyin. Stressiz bir yaşam ömrü 7.5 yıl uzatıyor. ABD’li bilim adamlarına göre sık sık mola verenler kan basıncının düşmesi ve vücudun dinlenmesi sayesinde ömür uzuyor.

Aldığınız kaloriyi azaltın

Daha az kalori ile yaşamaya alışmak, yaşlanmayı yüzde 30 oranında yavaşlatabilir.

Hindistan cevizi yağı kullanın

Yağdaki asit faydalı olduğu gibi, yağ da genel olarak beyin hastalıklarına iyi geliyor.

YORUM YAP