upscalerolex.to watches is usually well-known .

Federal Alman Yargıtayı: VW dizel araçlarda hile yapmış - DieHaber.ComDieHaber.Com

27 Mayıs 2022 - 21:47

Federal Alman Yargıtayı: VW dizel araçlarda hile yapmış

Federal Alman Yargıtayı 05.05.2020 tarihinde yaptığı dava sonucunda dünya devi Volkswagen’in dizel araçlarda kullandığı yazılımın araba sahiplerini zarara uğrattığının kararına vardı.

Federal Alman Yargıtayı: VW dizel araçlarda hile yapmış
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2020 - 14:37

Geçtiğimiz haftalarda da Avrupa Mahkemesi,  VW hakkında vermiş olduğu kararda otomobillerin motorlarında kullanılan “Thermofenster” (Isı Penceresi) isimli yazılımın araçlara zarar verdiğini açıklamıştı.

Dizel araç skandallarında yüzbinlerce Euro müvekkillerine tazminat kazandıran Almanya’nın ünlü avukatlarından Oğuz Korumtaş, “Alman Yargıtay’ının da otomobil şirketi aleyhinde aldığı bu karar haklılığımız kanıtı oldu” dedi.

ARTIK ELİMİZ DAHA DA GÜÇLÜ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Mahkemesi, bu haftada Alman Yargıtay’ı VW’nin motorlarında kullandığı yazılımın tüketiciyi kandırıcı olduğunun altını çizen Avukat Oğuz Korumtaş şunları söyledi: “İki büyük mahkemenin almış olduğu karar haklılığımızı bir kez daha kanıtladı. Mahkemeler, VW dizel sahiplerine artık arabalarının iadesine ve mağduriyetlerinden dolayı tazminat almaları konusunda, yargıtayın kararını da göz önünde bulunduracaktır”.

YIPRANMA PAYI KESİLECEK

Yargıtayın almış kararda araçlarda yıpranma payının kesileceğini belirten Korumtaş, “Araçlarda yıpranma payının kesilmesi Medeni Hukuku geliştirmek adına büyük bir fırsattı. Ne yazıkki VW, bu davaların hemen sonlanmaması için mahkeme sürelerini uzatıp zaman kazanıyordu. Bu süreç zarfında araç sahipleri otomobillerini kullanmalarına ve araçların yıpranmasına değer kaybetmesine neden oluyor. Artık mahkemeler bu tür davaları daha çabuk bitirecek kasınındayız” dedi.

EA 288 ve EA 897 HİLELİ YAZILIM

VW’nin EA 288 ve EA 897 numaralı motorlarında kullandığı hileli yazılımın araç trafik belgesine uygun olmadığının da altını çizen Korumtaş “Yargıtayın vermiş olduğu kararla araçların trafiğe çıkarılmama gibi bir riske sahip olduğunu unutmamak gerekir. Neticede kullanılan yazılımda, aracın havayı az kirlettiğini aslında bunun böyle olmadığını yapılan testler sonucunda kanıtlanmıştır”  diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Mahkemesi’nin VW’nin araçlarında kullandığı yazılımın, hukuka aykırı olduğu kararının da sevindirici olduğunu söyleyen avukat Oğuz Korumtaş “Avrupa Mahkemesi aldığı bu kararla VW’yi suçlu bulmuştur. Mahkemenin General Avukatı Eleanor Sharpston araçlarda kullanılan kullanılan “Thermofenster” (Isı Penceresi) isimli yazılımın araçlara zarar verdiğini ve bunun kullanılmasının yasak olduğunu söylemiş, VW-Mercedes-BMW ve Audi’nin bu yazılımı kullanarak sorumluluk sahibi olduğunu belirtmiştir” dedi.

YORUM YAP