upscalerolex.to watches is usually well-known .

Emisyon Skandalı benzinli araçlara da sıçradı - DieHaber.ComDieHaber.Com

28 Mayıs 2022 - 08:15

Emisyon Skandalı benzinli araçlara da sıçradı

ALMANYA’DA dizel araçlarda yaşanan emisyon skandalı şimdi de benzinli araçlara da sıçradı.

Emisyon Skandalı benzinli araçlara da sıçradı
Son Güncelleme :

21 Ağustos 2020 - 8:11

Offenburg Eyalet Mahkemesi’nde bir davalı tarafından Audi’ye açılan davada sunulan bilirkişi raporunda şirketin benzinli bir aracının motorunda manipülasyon belirtileri olduğu ortaya çıktı.  

Yapılan bir araştırmada benzinli araçların motorlarında da emisyon manipülasyonu yapılabileceği kaydedildi. 2015 model Audi Q5 TFSI 2,0 (Euro 6) araçlarda da bilirkişi raporunda emisyon manipülasyonu yapıldığı ortaya koyuldu. Bir araç sahibi Offenburg Eyalet Mahkemesi’nde Audi şirketi aleyhine dava açtı. 

Bilirkişinin mahkemeye sunduğu raporda araç üzerinde birkaç emisyon denemesi yapıldığını testten önce aracın direksiyon simidinin çevrilmesi sırasında emisyonun değiştiği görüldü. Bu sonuç ilk dizel araçların emisyon skandalında da ortaya çıkmıştı. Raporda ayrıca emisyon ölçüsünün Audi’nin verdiği sonuçların yüzde 300 üzerinde olduğu belirlendi. 

Emisyon skandalı 2015’in Eylül ayında gündeme geldiğini hatırlatan Avukat Oğuz Korumtaş, ’’2016’dan itibaren biz kimsenin haberi olmadan bu konuyu ele aldık ve geliştirdik. İlk olarak otomobillere karşı kararlar çıkarttık’’ 

Hilenin bu sefer motorun yazılımında değil direksiyonun içinde saklandığına dikkat çeken Avukat Oğuz Korumtaş, ’’Direksiyon hileli bir yazılımla birlikte direksiyonun ayarına göre kontrol olup olmadığını fark edebiliyor. Böylelikle araç muaynehanede olup olmadığını anlayıp ona göre hile edip araçdan çıkan azotu – yani zehirli dumanı – düşük gösterip muaynehaneden trafiğe uygun belgeyi almayı başarıyor’’ dedi. 

 

Bu hilenin Offenburg Eyalet Mahkemesi’nde bilirkişi tarafından açığa çıkartıldığının altını çizen Avukat Korumtaş,’’Artık benzinli araçlarda da hileli teknik kullanıldığı ortaya çıktı.  Pek yakında bu olay sadece VWˋde değil diğer benzinli araçlarda da ortaya çıkacağa yüksek ihtimaldir’ ’diye konuştu. 

HAKLARINIZ

-Aracınızı iade edip paranızı kısmen geri alabilirsiniz.

-Eğer araç fazla yıpranmışsa Yargıtay ona yönelik bir bedel belirler. Sizin için tasarladığımız hesap makinamızdan hakkınızı tespit edebilirsiniz.

-Aracınızı yeni satın almış ve aradan iki yıl geçmemiş ise aracı satan kişiye yıpranma bedeli ödemenize gerek olmadan iade edebiliyorsunuz.

-Dilerseniz yeni bir hilesiz araç talep edebilirsiniz. Aracınızı kullanılmış şekilde satın almışsanız süre bir yıla inmekte ve aynı hakları satan kişiden talep edebilirsiniz.

-Ayrıca araç sizde kalır ve yüzde 30’a kadar almış olduğunuz aracın fiyatını tazminat olarak talep edebilirsiniz.

YORUM YAP