Elektronik sigaranın hedefi gençler - DieHaber.ComDieHaber.Com

SON DAKİKA

Elektronik sigaranın hedefi gençler

Bu haber 31 Mayıs 2017 - 12:16 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

ABD’de yapılan bir araştırmada hiç sigara içmemiş 8. sınıf öğrencilerinde elektronik sigara içme oranı yüzde 9, 5, 10. sınıf öğrencilerinde yüzde 14. Sigara firmalarının asıl hedefi gençler.

AMERİKALI bilim adamlarının  yaptığı bir araştırmada gençlerin elektronik sigaraya bağımlılığın arttığını ortaya koydu. Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erkan Ceylan, ABD’de yapılan bir araştırmaya göre hiç sigara içmemiş 8. sınıf öğrencilerinde elektronik sigara içme oranının yüzde 9,5, 10. sınıflarda yüzde 14, 12. sınıflarda yüzde 16,2 olarak bulunduğunu belirterek, “Sigara firmalarının asıl hedefi gençler. Çünkü çok uzun yıllar tütün satmak istiyorlar. Bu cihazla sigara içmeye başlayan bir genç daha sonra sigaraya geçecek. Böylelikle sigara firmaları bu gençlere 40-50 yıl sigara satacak.” dedi.
Prof. Dr. Erkan Ceylan, yaptığı açıklamada, bu elektirikli cihazlarının 2012’de dünya tütün endüstrisinin eline geçmesinden sonra kullanımının hızla arttığını söyledi.
Elektronik sigaraların ilk olarak 2000’li yılların başlarında ortaya çıktığını hatırlatan Ceylan, dünyada azalan sigara satışlarını yükseltmek amacıyla tütün endüstrisinin elektronik sigarayla nikotin bağımlılığını arttırmayı hedeflediğini aktardı. Ceylan, “Tütün endüstrisi, bu amaçla azalan piyasalarını genişletmek, popülaritesi azalan ve zararları net bilinen sigarayla değil, elektronik sigara üzerinden nikotin bağımlılığını arttırmayı hedeflemektedir. Bu hedeflerini tutturduktan sonra dolaylı olarak sigara satışlarını yeniden arttırmayı düşünmektedirler” diye konuştu.
“Normal sigaraya göre 5 kat daha fazla nikotin”
Araştırmalara göre elektronik sigarayla nikotin bağımlılığının arttığına işaret eden Ceylan, “Elektronik sigara ile çok yüksek zehirlenme problemleri ortaya çıktı. Günde bir paket sigara içen biri, bu cihazla ile 5 paket sigara içmiş gibi nikotin alıyor. Farkında olmadan anormal bir nikotin bağımlısı haline geliyor, kullanıcının bağımlılık seviyesi normal sigara kullanımına göre çok daha fazla artıyor.” ifadelerini kullandı.
Bu cihazları üreten firmalarının, bilinen tütün şirketlerince satın alındığını ifade eden Ceylan, bu elektirikli cihazları satanların medikal firma olmadığını, milyonlarca insanın ölümüne sebep verdiklerini anlattı.
 
“Elektronik sigara hilesine kanmayalım”
Elektronik sigaraların kalp ritm bozuklukları ve hiper tansiyon sorununu arttırdığını aktaran Ceylan, bu firmaların “sigara bıraktırıyoruz” yalanına inanılmaması gerektiğini vurguladı. Ceylan, “Elektronik sigara ile normal sigara üreten firma aynı, satan firma aynı, içindeki maddeler aynı, asla asla daha az zararlı diye bir şey yok. Elektronik sigara hilesine kanmayalım” dedi.
“İkili bağımlılık: Elektronik sigara ve sigara” 
Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erkan Ceylan, sigarayı bırakmak isteyen hastalara kendilerinin düşük miktarda nikotin vererek tedavi ettiklerini belirterek, şunları anlattı: “Elektronik sigaraya başlayan biri belli bir süre sigara içmiyor. Bu esnada sigara arayışı devam ediyor. Arkasından elektronik sigara ve sigara olarak içime devam ediyorlar. Tüm dünyada ‘ikili bağımlılık’ diye yeni bir şey çıktı. Elektronik sigara ve sigara. Çok yüksek bağımlı olan kişi arkasından sigaraya da geçiyor.”
Elektronik sigaraların belli bir kontrolü bulunmadığını anlatan Ceylan, ABD’de yapılan bir araştırmada, elektronik sigara döneminden sonra zehirlenme oranlarının 200 kat arttığını söyledi.