Dostluk Kapısı önünde bir dostDieHaber.Com

22 Eylül 2021 - 14:14

Dostluk Kapısı önünde bir dost

Almanya’nın önceki Cumhurbaşkanı ve Tarsus’un fahri hemşerisi Christian Wulff, Kardeş Şehir Langen’de 4 yıl önce ortak bir kültür projesi olarak inşa edilen Tarsus Parkı ve Kleopatra Dostluk Kapısı’na hayran kaldı. Wulff, tarihi bir kent olan Tarsus’un fahri hemşerisi olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Dostluk Kapısı önünde bir dost
Son Güncelleme :

20 Mayıs 2017 - 18:59

Almanya’nın 2010-2012 yılları arasında 10. Cumhurbaşkanı olan Tarsus’un fahri hemşerisi Christian Wulff, Kardeş Şehir Langen’de 4 yıl önce ortak bir kültür projesi olarak inşa edilen Tarsus Parkı ve Kleopatra Dostluk Kapısı’na hayran kaldı.

Tarsus-Langen dostluğu

Kardeş şehirler Tarsus-Langen dostluğu hakkında çok şeyler duyduğunu ve iki kent arasındaki dostluk bağının nedenli bir kök saldığını gözlemlediğini belirten Wulff, 3 yıl önce konuk olduğu Tarsus gibi tarihi bir kentin fahri hemşerisi olmaktan ve kendisine kentin sembolik anahtarının verilmesinden duyduğu mutluluğunu da dile getirdi.
Langen şehir merkezindeki Tarsus Parkı ve Kleopatra Dostluk Kapısı’nın tarihçesi üzerine Tarsus-Langen dostluğunun fikir babası Gazeteci Mehmet Canbolat’tan bilgiler alan önceki Cumhurbaşkanı Christian Wulff, bu parkta farklı kültürden farklı kuşakları buluşturmasını bizzat görünce, projenin önemli bir işleve ev sahipliğini yaptığını ifade etti.
Tarsus’ta gördüğü tarihi Kleopatra Kapısı’nın Langen’deki parka aynı bir taş kapı inşasının güzel bir fikir olduğunu ifade eden eski Cumhurbaşkanı Wulff, “Burayı ziyaret ederek örnek yapıyı  tanımaktan çok mutluyum” dedi. Ziyarette hazır bulunan Langen Türk Alman Dostluk Derneği yöneticileri ile tanışan Wulff, “Mazisi tarihe dayanan Türkiye- Almanya arasındaki dostluğun sürmesi, ilişkilerin gelişmesi için bu tür yerel çalışmalar çok önemli” diyerek çabalara omuz veren derneğin Türk ve Alman üyelerine teşekkür etti.
Kleopatra Kapısı önünde Wulff’a, küçük çocuğuna iletmek üzere, Tarsus hatırası olarak cezerye ikram eden Mehmet Canbolat, daha önce Tarsus’u yöneten ancak 2 yıldır Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmet eden Burhanettin Kocamaz’ın selamlarını da iletti. T.C. Frankfurt Turizm Ataşesi Osman Şahin de, Christian Wulff’a Türkiye’yi örnek fotoğraflarla anlatan bir prestij kitabı armağan etti.

Belediyede tören

Christian Wulff, Langen Belediyesi’nin şahsına düzenlediği bir kabul törenine katıldı ve ardından Dreieich Lisesi’nin bu yıl 20”si yapılan Politik Sohbet toplantısına katıldı ve konuşmasında özellikle, çok kültürlü olmanın Almanya’nın lehine bir imkan olduğunun altını çizdi.

Kardeş kentler Tarsus-Langen

Tarsus ile Langen Nisan 1991 yılından bu yana Kardeşlik ilişkisini sürdürüyor. Christian Wulff Almanya Cumhurbaşkanı iken ilk resmi Türkiye gezisinde Tarsus’u özel olarak ziyaret etmişti. Tarsus’u ilk ziyaret eden yabancı devlet adamı olarak anılan Wulff, gerek bu özelliğinden, gerek görev döneminde “Müslümanlar, Almanya’nın ayrılmaz parçasıdır” sözü ekseninde dinler arasındaki dostluğa sunduğu katkılardan ötürü, Langen’de yaşayan Tarsus’lu gazeteci Canbolat’un önerisi, Tarsus Belediye meclisi’nin oybirliği ile “Tarsus’un Fahri Hemşerisi” ünvanına layık görülmüştü. Wulff bu ünvan ve Tarsus kentinin sembolik anahtarını almak için, Tarsus’ta üç yıl önce düzenlenen bir resmi törene katılmış ve Tarsus’un tarihi turistik mekanlarını gezmişti. Wulff bu ziyarette ayrıca Mersin Üniversitesi öğrencilerine de bir konferans vermiş,” Tarsus’un fahri hemşerilik unvanını almak benim için gerçekten bir onur kaynağı bunun için çok mutluyum. Almanya’ya döndükten sonra bunu çevreme yayacağım. Tarsus’u farklı dinlerin, farklı kültürlerin bir arada yaşayabileceği, olumlu bir kent olarak örnek göstereceğim. Çünkü dinler benim için halkları birleştir” demişti. İsa DEVEÇEKEN / LANGEN

YORUM YAP