Dezenfektan ve makarnada patlama - DieHaber.ComDieHaber.Com

3 Aralık 2021 - 00:42

Dezenfektan ve makarnada patlama

TÜM dünyayı kasıp kavuran koronavirüs krizi Almanya’da dezenfektan ve makarna üretiminde patlama yaşanmasına neden oldu.

Dezenfektan ve makarnada patlama
Son Güncelleme :

14 Aralık 2020 - 18:22

Almanya’da geçtiğimiz mart ayının sonunda hükümetin ülkede yaşamı durma noktasına getiren kararlar almasından bir süre önce insanlar süpermarketlere hücum etmişti. Dezenfektan hiç kalmadığı gibi makarna, kuru gıda, bakliyat, her türlü konserve ve bilhassa tuvalet kağıdı tükenmişti. Şimdi merkezi Wiesbaden kentinde bulunan Federal İstatistik Dairesi ocak ile eylül arasındaki istatistikleri açıkladı. Ve bu açıklamaya göre Almanya’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 daha fazla dezenfektan ve yüzde 20 daha fazla makarna üretildi.

YÜZDE 161 ARTTI

NİSAN ayında ise geçen yılın nisan ayına göre ise dezenfektan üretimi yüzde 161 arttı. Almanya’da hükümet ne zaman bir kısıtlama kararı açıklasa veya vaka sayılarında artış görünse, insanlar süpermarketlere gidip hazır gıda ürünlerine, tuvalet kağıtlarına, dezenfektanlara ve makarnalara hücum ediyor. Süpermarketlerin neredeyse tamamı artık bu ürünleri sadece sınırlı sayıda satıyor. Örneğin kağıt havlu ve tuvalet kağıdı birçok yerde sadece bir paket olarak alınabiliyor. Un, yağ, makarna gibi ürünlerden de en fazla üçer adet alınmasına izin veriliyor. Bazı vatandaşların stok yapmaya başlaması üzerine süpermarketler bu kısıtlama kararını almak zorunda kaldı.

YORUM YAP