Çocuk istismarı ve korunma yolları - DieHaber.ComDieHaber.Com

25 Şubat 2021 - 23:01

Çocuk istismarı ve korunma yolları

Giessen’de, ”Çocuk istismarı ve korunma yolları “ konulu seminerde konuşan Uzman Psikolog Sakine Viale Rissom, her yaşta her yerde çocuk istismarının olabileceğini vurgulayıp “Anne baba olarak yapılabilecek en güzel davranış; çocuğunuzu koruyacak önlemleri alarak onda güven oluşturmak, onu sevdiğinizi, güvendiğinizi göstermek, başkalarının ne düşündüğünün önemi olmadığını, bunun kendi hatası olmadığını belirtmeniz ve sevginizi fazlasıyla göstermeniz ve ona sahip çıkmanız olacaktır” dedi.  

Çocuk istismarı ve korunma yolları
Son Güncelleme :

11 Eylül 2018 - 17:57

ALMANYA’NIN Üniversite Kenti Giessen’de Türk Sanat Müziğini Yaşatma ve Kültür Cemiyeti (TKMG) düzenlediği aylık seminerlerle üyeleri başta olmak üzere Türk anne ve babaları çeşitli konularda bilgilendiriyor.

Giessen Nordstadt Kültür Merkezi’nde ( Norstadtzentrum)  “Çocuk istismarı ve korunma yolları” konulu seminerde konuşan Uzman Psikolog Sakine Viale Rissom çocukluk dönemindeki cinsel istismarın, günümüzde oldukça önemli bir toplumsal sorun olduğunu belirterek çocuğu cinsel istismardan korumak için bazı önerilerde bulundu. 3 yaşına gelince çocukların özgürleşmek istediklerini vurgulayan Uzman Psikolog Sakine Viale Rissom ,”3 yaşına kadar hafızası olmayan çocuk hafızasını geliştirir. Bu esnada çocuklara ilgi gösterip şefkatla yaklaşmak gerek. Yetişkin ya da yaşça büyük olan bir kişinin, kendisini ya da çocuğu cinsel olarak uyarma niyetiyle yaptığı her türlü hareket, cinsel istismar sayılmaktadır. Bunlar; teşhirci davranışlar, çocuğun soyulması, tecavüz, çocuğa porno izletilmesi, öpme, dokunma gibi davranışlardır. Dünyanın her tarağında görülen cinsel istismar yakın çevrede daha çok görülmekte. ” dedi.

Her yerde istismar var

Cinsel istismarın eğitimli veya eğitimsiz çevre olarak fark etmediğini her yerde her zaman olduğunu ifade eden Sakine Viale Rissom, Almanya’da 2011 yılındaki çocuklarına cinsel istismar için polise başvurunun 12 bin 500 olduğunu söyleyerek,” Oysa bu vakaların 300 bin olduğu tahmin ediliyor. Her yıl bu sayı artış göstermekte, her 3 kız çocuğundan 1’i her 10 erkek çocuktan birisi istismara uğramakta” dedi.

Almanya’da 0-4 yaş grubunun yüzde 16’sı, 5-8 yaş grubunun yüzde 40, 9-2 yaş grubunun yüzde 27’si ve 13-16 yaş grubunun yüzde 14 oranında istismara uğradığını belirten Uzman Psikolog Sakine Viale Rissom “Çocuk istismarlarının yüzde 95’i yakın çevreden, sadece yüzde 5’i yabancı çevreden. Çocukluk döneminde cinsel istismara maruz kalmanın, çocuğun psikolojik, sosyal ve zihinsel gelişimini olumsuz etkilemekte . Bazı kişilerde bu olumsuz etkiler yaşam boyu da sürebilir. Çocuk istismara uğradıktan sonra, korku, irkilme, öfke patlamaları, uyku ve yeme sorunları, kâbuslar, alt ıslatma, tuvalet yaparken ağrı, bazı yerlerden veya kişilerden kaçınma, içe kapanıklık, unutkanlık, dalgınlık, davranış sorunları, okul başarısında düşme, kendine zarar verme davranışları ve cinsel ilginin artması gibi belirtiler gösterebilirler.  Başka kişilerle ilişkilerinde dengesizlikler olabilir. İnsanlara güvenmekte zorlanabilirler, terk edilmekten korkabilirler” diye konuştu.

Cinsel istismarı gizlemek

Çocukların cinsel istismarın ne olduğunu bilmediğini vurgulayan Uzman Psikolog Sakine Viale Rissom , “Kendilerine yapılan davranıştan rahatsızlık duysalar da bunun istismar olup olmadığına karar veremezler. Ayrıca ne olduğunu anlasalar da, söylememeyi tercih edebilirler. Çünkü istismarı yapan kişiden korkarlar, tehdit edilmiş olabilirler. Ailelerinin bu durumda verecekleri tepkiden çekinebilirler. Başlarına gelen şeyden utanırlar ve kendilerini suçlu hissederek cinsel istismarı gizlemeye çalışırlar. Bu da psikolojik yardım almalarını ve korunmalarını engeller. Bu nedenle anne ve babalar, çocuklarında cinsel istismardan şüphelendikleri bir durum olduğunda, mutlaka bir uzmana başvurmalıdır” tavsiyesinde bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü :”İstismar; genelde çevreden veya akrabalardan tanıdık kişiler tarafından yapılmaktadır. İstismarın en kötüsü, travmatik olanı ve çocuğu çaresiz bırakanı ise aile içinden biri tarafından yapılmasıdır. İlkokul ve ergenlik öncesi dönem istismarların en fazla rastlandığı dönem olarak karşımıza çıkmaktadır.”

İstismar her kültürde her inançta var

Çocuğa yönelik cinsel istismar, her kültürde, inançta ve sosyokültürel düzeyde ortaya çıkabileceğini vurgulayan Viale Rissom, çocuğu cinsel istismarlardan korumak için ailelere şu önerilerde bulundu : “Anne baba olarak her ortam ve koşulda dikkatli olun. Çocuğunuza özel bölgeler ve mahremiyetle ilgili bilgi verin. Ona bedeninin sınırları olduğunu anlatın. Kötü dokunuşlardan ve böyle rahatsız edici bir durumla karşılaştığında ne yapması gerektiğinden bahsedin. Bir kişi ona istemediği şekilde dokunduğunda ya da kendisinden dokunması istendiğinde reddetmesi gerektiğini öğretin. Çocuğunuza başka bir kişi ile iletişim kurarken dikkatli olmayı öğretin, onunla olumlu iletişim kurun. Her koşulda ona inanacağınızın ve destek olacağınızın garantisini verin.” dedi.

Anne ve babalarda dikkat etmeli

Anne baba olarak çocuklarının vücut sınırlarına saygı gösterilmesini, izni olmadan onlara dokunulmamasını özellikle komşu, akraba gibi kişilerin de çocuğunuzun itiraz etmesine rağmen onu öpmesine, sarılmasına izin vermeyin. Çünkü cinsel amaçla olmasa da bu dokunuşlar, çocuğunuzun başka dokunuşlara karşı kendisini savunma ihtimalini azaltır” ifadelerini kullandı.

Uzman denetimi gerekli

Uzman Psikolog Sakine Viale Rissom cinsel istismar durumu ortaya çıktıysa, mutlaka bir uzmanın denetiminde hukuki sürecin başlatılmasını belirtip,”Gerekli yasal ve koruyucu sürecin başlaması, çocuğun yaşadığı duygusal karışıklığı azaltacaktır. Bu durumda çocuğun anlattıklarına inanın. Cinsel bilgisi olmayan çocukların böyle bir konuda yalan söyleme ihtimalleri çok düşüktür. Çocuğa öfkeli ve suçlayıcı bir şekilde yaklaşmak, yaşadığı sorunları daha da arttıracağı için sakin kalmaya çalışın. Çocuğa başına gelen durumun, onun suçu olmadığını anlatın, onu bilgilendirin, ona her zaman sevmeye devam edeceğinizi hatırlatın.” dedi. Çocuğu istismara maruz kalmış olan anne babaların çocuklarına karşı da öfke duyabileceklerini sözlerine ekleyen Psikolog Sakine Viale Rissom, ”Bu nedenle eğer anne ve babalar böyle bir durum içerisindelerse bir uzmandan yardım almalılar” dedi.

Gizlemek

Cinsel istismar; tehdit, utanma, suçluluk, deşifre olma ve çevresel baskı gibi nedenlerden dolayı genelde gizlendiğini ifade eden Psikolog Sakine Viale Rissom,:”Küçük yaşlardan itibaren çocukları cinsel istismar konusunda uyarmak ve bilinçlendirmek, çocukların cinsel tacizlerden korunmalarında önemli farkındalıklar yaratmaktadır. Fakat çocuklara bu bilinçlenmeyi verirken; onda korku yaratmadan, korkutmadan vermeye özen göstermek gerekir. Bunu yaparken çocuğa samimi ilişkiler anlatılmalı, yakın akrabalar ile yabancıların dokunması ve sarılması arasındaki farklar anlatılmalı, gösterilmeli, vücudunun özel olduğu ve başkalarının vücuduna dokunamayacağı belirtilmeli” dedi.

Seminer sonunda Giessen Türk Sanat Müziğini Yaşatma ve Kültür Cemiyeti (TKMG) Başkanı Ahmet Okan, Uzman Psikolog Sakine Viale Rissom’a teşekkür ederek  “Göç Türkler” adlı kitap hediye etti. İsa DEVEÇEKEN / GİESSEN

YORUM YAP