Bireysel Emeklilik Sistemi’nde bilinmesi gerekenler - DieHaber.ComDieHaber.Com

16 Nisan 2021 - 14:00

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde bilinmesi gerekenler

Geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı gibi BES Emeklilik, Euro ve Dolar cinsi üzerinden yapılacak.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde bilinmesi gerekenler
Son Güncelleme :

28 Kasım 2020 - 13:24

BES Nedir?

Türkiye Bireysel Emeklilik Sistemi olan sistem, kişilerin aktif çalışma dönemlerinde yaptıkları tasarrufları uzun vadeli yatırıma yönlendirerek emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarını yüksek tutabilmelerine yarayan özel emeklilik sistemidir.

BES’ten kimler faydanalabilir?

18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. BES’ten emekli işlemlerinin başlatılması için başvuranın TC kimlik numarasına sahip olması gerekir. Ayrıca yurtdışında yaşayan veya yurtdışında yaaşdığı ülkenin vatandaşlığına geçmiş olmanız önemli değildir. Mavi kartı olan veya çoklu ülke vatandaşlığı bulunan tüm TC kimlik numarası sahibi BES’ten faydalanabilir.

BES’in süresi ne kadar?

BES’te birikim yapma modelleri 3-6-10 yıllık modellerdir. Bu modeller seçilerek 56 yaşından veya daha sonraki yıllarda emekli olma imkanından faydalanılır.Emekli aylık alma yeya tasarrufun birikim tutaraını alma 56 yaşından veya 56 yaşını  doldurduktan daha sonraki istenilen yıllardan da emekli olma imkanından faydalanabilirsiniz.

BES’ten ne zaman emekli olabilirim?

10 yıl birikim yapan ve 56 yaşını doldurmuş olanlar BES’ten emekli olabilir. (Bu şartı yerine getirenlere iki soru sorulur. Parayı mı alacaksın? Veya emekli mi olacaksın? Vatandaş iki sorudan birini seçebilir.

BES emeklilik modeli nasıldır?

1.Toplu kazancın vatandaşın istediği aylık miktarı bitene kadar. Vatandaş aylık maaş miktarını kendisi belirler. İçerde toplanan miktar bitene kadar belirlediği maaşı devam eder. En önemli olan içerde her ay kalan paranın da kar payı alınacak paranın üzerine eklenir.

  1. 3 veya 6 yıl süreyi dolduranlar istenildiği takdirde ödemeden vazgeçebilir. Ödenen mikta geri alınır.

BES aidatı ne kadardır?

Vatandaş ne kadar para biriktirmek isterse o kadar aidat ödeyebilir. Ayrıca istenilen miktar da üzerine birikim yapılabilir.

BES aidatları ne zaman ödenir?

Birikimler aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık ödenebilir.

BES aidatları nasıl ödenir?

İster Türkiye’deki bir banka hesabından isterse bir kredi kartı üzerinden veya yurtdışından havale ile aidatlar ödenir.

BES ölüm durumunda ne olur?

BES sözleşmesinde miras bırakılacak kişilerin bilgileri sözleşmede belirtilir.

BES’te Euro ile TL değerinde oynamalar olduğu için BES’i altın değerinde çevrilip borsaya yatırılıyor.

BES’te Devlet Teşvik İmkanı nedir?

Yatırdığın her 100 TL için devlet de senin Bireysel Emeklilik sözleşmene 25 TL katkı payı yatırmaktadır. Her 100 TL için fazladan gelen bu 25 TL’lik ek gelire Devlet katkısı denir.

BES Emeklilik hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler Evinger Str. 196, 44339 Dortmund adresinde bulunan Konut Finanz ofisine veya 0231/98878506 numaralı telefondan ya da 0172/9845665 mobil numaradan ulaşabilirsiniz.  

YORUM YAP