upscalerolex.to watches is usually well-known .

BİONTECH, KORONA İÇİN İLK AŞILARI YAPTI - DieHaber.ComDieHaber.Com

27 Mayıs 2022 - 21:02

BİONTECH, KORONA İÇİN İLK AŞILARI YAPTI

Almanya’da Paul Ehrlich Enstitüsü’nün klinik deneyler için yeşil ışık yaktığı aşı denenmeye başladı. Planlara göre ilk etapta 200 kişi üzerinde denenecek aşı, ilk 12 deneğe yapıldı.

BİONTECH, KORONA İÇİN İLK AŞILARI YAPTI
Son Güncelleme :

03 Mayıs 2020 - 16:29

MAİNZ’DA kurulu BioNTech şirketinin kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin ve ekibinin geliştirdiği BNT162 isimli aşı, ilk 12 denek üzerinde denenmeye başladı. İki aşamalı klinik deneylerin ilki kapsamında yaşları aşı 18 ile 55 arasında değişen sağlıklı 200 kişiye yapılacak. Almanya’da çok etkili olan koronavirüs ile mücadelede büyük önem taşıyan aşının klinik deney izni Paul Ehrlich Enstitüsü tarafından verilmişti. Şirketin yaptığı açıklamada, aynı zamanda ABD için de klinik deney alınmasının an meselesi olduğu kaydedildi.

İKİNCİ AŞAMA

BNT162 isimli aşının çalışmalarını dünyaca ünlü ilaç devi Pfizer ile birlikte yürüten BioNTech tarafından yapılan basın açıklamasında, aşının deneklere değişik dozlarda verilmeye başlandığı bildirildi. Bu denemeler sayesinde bilim insanları, aşı için en ideal dozajın ölçüsünü bulmaya çalışacak. Klinik deneylerin ikinci aşamasında ise farklı bir gruba aşı yapılacak. Aşı, Kovid-19 hastalığına yakalanması durumunda çok ağır bir hastalık geçirme riski olan insanlar üzerinde denenecek.

YORUM YAP