Avusturya'da Müslümanlardan sığınmacılara iftar yemeğiDieHaber.Com

SON DAKİKA

Avusturya’daki Müslümanlardan sığınmacılara iftar

Bu haber 01 Haziran 2017 - 0:57 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Başkent Viyana’ya 20 kilometre uzaklıktaki Traiskirchen kasabasındaki Müslümanlar, ramazan ayı boyunca Selimiye Camisinde kasabadaki sığınmacılarla birlikte oruç açıyor.

Avusturya’daki Traiskirchen Selimiye Camisi Dernek Başkanı Erdal Kaymaz, sığınmacılarla paylaşılan iftar sofralarına ilişkin, “Peygamber efendimizin döneminde olduğu gibi biz de burada muhacir kardeşlerimize bir Ensar kardeşliği sunmaya çalışıyoruz” dedi.
Başkent Viyana’ya 20 kilometre uzaklıktaki Traiskirchen kasabasındaki Müslümanlar, ramazan ayı boyunca Selimiye Camisinde kasabadaki sığınmacılarla birlikte oruç açıyor.

Avusturya’nın Traiskirchen kasabasındaki Müslümanlar, ramazan ayı boyunca Selimiye Camisinde sığınmacılarla birlikte oruç açıyor.

Suriye, Afganistan, Somali gibi Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerde, farklı din ve dünya görüşüne sahip sığınmacıların da katıldığı iftar sofraları renkli anlara sahne oluyor.
Selimiye Camisi Dernek Başkanı Kaymaz yaptığı açıklamada, Avusturya İslam Topluluğu Milli Görüş teşkilatına bağlı derneklerinin yaklaşık 17 yıldır her ramazan iftar sofraları kurduğunu, özellikle sığınmacı krizinin yoğun yaşandığı 2015’ten itibaren bu sofraların, dünyanın farklı bölgelerinden gelen sığınmacıların da katılımıyla daha da bereketlenerek renklendiğini söyledi.

Kaymaz, geçen yıllarda günlük 2 bin 500 kişiye iftar yapma olanağı sunduklarını belirterek, bulundukları bölgedeki sığınmacı yurdundaki yoğunluğun azalmasıyla bu rakamın 500’e düştüğünü belirtti.

İbadet aşkıyla iftar sofralarını hazırladıklarını belirten Kaymaz, “Peygamber efendimizin döneminde olduğu gibi biz de burada muhacir kardeşlerimize bir Ensar kardeşliği sunmaya çalışıyoruz” dedi. AA