Avrupa'dan Ordu-Giresun'a ilk uçak seferiDieHaber.Com

22 Eylül 2021 - 13:37

Avrupa'dan Ordu-Giresun'a ilk uçak seferi

Avrupa’dan Ordu-Giresun Havalimanı’na ilk direk uçak seferi Almanya’nın Düsseldorf Kenti’nden yapıldı.

Avrupa'dan Ordu-Giresun'a ilk uçak seferi
Son Güncelleme :

03 Mart 2017 - 15:29

Avrupa’dan Türkiye’deki Ordu-Giresun Havalimanı’na ilk direk uçak seferi Almanya’nın Düsseldorf Kenti’nden yapıldı.

Duygu dolu anlar

Türk Hava Yollları ile Alman Havayolları’nın ortak kuruluşu olan Sunexpress Hava Yolları’na ait uçak Kaptan Pilot Kay Warnke ve yardımcı pilot Moritz vom Heede yönetiminde 172 yolcu ve bir bebek ile havalandı. Aralarında kendileri de Ordu’lu olan Frankfurt Kültür ve Turizm Ataşesi Osman Şahin ile Almanya Sigarasız Yaşam Derneği Başkanı Mehmet Şaşmaz, Köln’de Türkiyem Gıda işletmecisi Mustafa Duran, Düsseldorf’ta Ordu’lu işadamı Olgun Kılıç’nda olduğu yolcular Türkiye’nin deniz üzerindeki ilk ve tek havalimanı olan Ordu-Giresun arasındaki alana inişte duygu dolu anlar yaşadılar.
Alanda çoğunluğu Almanya’daki gurbetçilerimizden oluşan Avrupa’dan gelen ilk yolcuları , havalimanın sınırları içersinde bulunan Gülyalı’nın Belediye Başkanı Talip Şen, Ordu-Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ile Başkan Yardımcısı Aydın Şaşmaz, Özel Kalem Müdürü Nusret Aykut ve Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ile çok sayıda bürokrat tarafından karşılandı. Kaptan Pilot ve kabin ekibine çiçek ve Ordu fındığı ile fındıklı çikolata paketleri verildi, ” Oksijen yurdu Ordu’muza hoş geldiniz” diyerek teşekkür ve tebrik edildi.
Gazeteci ve özel konuklara havalimanında kahvaltı ikramı sunuldu.  Sadece Avrupa’dan gazetemizin takip ettiği ilk Düsseldorf’tan Ordu- Giresun Havalimanı’na giden uçak yaklaşık iki saat sonra 165 yolcu ve 6 bebekle Almanya’ya dönüşünde de törenle uğurlandı. Uçakta ilk seferin gurur ve mutluluğunu yaşayan Ordu Giresun ve tamirat ve onarımda olduğundan kapalı olan Samsun ve civarındaki kent ve köylerde memleketleri bulunan vatandaşlarımız ,”Havalimanı bizim için çok kolaylık oldu, artık uzun otobüs seferleri yapmak tarihe karıştı. Havalimanında indikten sonra yarım saat 1 saat sonra evimizde olacağız” diyerek çok sevinçli olduklarını belirttiler.

Haziran ayından itibaren Ordu-Giresun Havalimanı’na Almanya’nın Düsseldorf kenti yanısıra Frankfurt ve Stuttgart kentindende karşılıklı uçak seferleri planlandığını belirten Sun Express “Avrupa’da yaşayan gurbetçilerimize öncelikli olmak üzere Avrupa vatandaşlarına da Karadeniz’in nimetlerini ve güzelliklerini göstermek için hizmet vereceğiz” açıklamasını yaptı.

YORUM YAP