Euro Grubu'na başkanlık makamı önerisi - DieHaber.ComDieHaber.Com

SON DAKİKA

Euro Grubu'na başkanlık makamı önerisi

Bu haber 01 Haziran 2017 - 0:30 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

AB Komisyonu, Euro para birimini kullanan AB üyesi 19 ülkenin oluşturduğu Euro Grubu maliyesi için başkanlık makamı kurulmasını önerdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Euro para birimini kullanan AB üyesi 19 ülkenin oluşturduğu Euro Grubu maliyesinden sorumlu başkanlık makamı kurulması önerisinde bulundu.

Euro Grubu maliyesinden sorumlu başkanlık makamı kurulması önerisinde bulundu

AB komisyonu Euro Grubu maliyesinden sorumlu başkanlık makamı kurulması önerisinde bulundu

AB Komisyonu, Avrupa’da Ekonomik ve Parasal Birliği güçlendirmeye yönelik teklif önerilerini içeren ‘Yansıma Belgesi’ni yayınladı.
Euro bölgesini bir araya getirecek yol haritası olarak nitelendirilen değişiklik önerilerinin yer aldığı belgede, 2025 yılına kadar Euro Bölgesi ekonomisini güçlendirmeye ve daha etkili hale getirmeye yönelik atılması gereken adımlar listelendi.

Belgede, AB’de bankaların pozisyonunun güçlendirilmesi için bankacılık birliğinin tamamlanması, bankacılık sektöründe risklerin paylaşımı ve sektörün kuvvetlendirilmesi için sermaye piyasası birliğinin hayata geçirilmesi ve Avrupa mevduat sigortası sistemi kurulması önerileri getirildi.

Ayrıca, ekonomik şoklar ve finansal krizler sırasında makro ekonomik istikrar sağlamak üzere ortak Euro Bölgesi bütçesi ve ortak borçlanılabilecek bir tahvil piyasası oluşturulması teklif edilen belgede, Euro para biriminin Avrupa’nın en önemli ve somut başarısı olduğuna dikkat çekilerek, Euro para birimini kullanan AB üyesi19 ülkenin oluşturduğu Euro Grubu maliyesinden sorumlu olacak sürekli bir başkanlık makamı kurulması önerisi yapıldı. AA