upscalerolex.to watches is usually well-known .

Almanya'da yardım alıp, Türkiye'de parası olanlara kötü haber - DieHaber.ComDieHaber.Com

28 Mayıs 2022 - 07:02

Almanya’da yardım alıp, Türkiye’de parası olanlara kötü haber

ALMAN Maliye Bakanlığı, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından oluşturulan ve ‘Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi’ kapsamında ‘Otomatik Bilgi Paylaşımı’ alanında vergi dairlerine gönderdiği genelgeyi ele geçirdik.

Almanya’da yardım alıp, Türkiye’de parası olanlara kötü haber
Son Güncelleme :

25 Ağustos 2020 - 21:17

Alman Maliye Bakanlığı’nın genelgesinde vergi dairelerinin otomatik bilgi paylaşımı konusunda hazırlık yapmaları istenirken bilgi paylaşımının önümüzdeki en geç önümüzdeki Aralık’ta başlayacağı kaydedildi. Alman Maliye Bakanlığı’nın genelgesinde Finansal Değişim Kanunu’na atıfta bulunurken kanunun 11. maddesinde düşük mevduatlı hesaplarda hesap sahibinin daimi adresinden yola çıkılarak vergi mükellefi olduğu ülkeye bilgi paylaşımı yapılacak.

Kişisel bilgiler paylaşılmayacak

Otomatik olarak bu yıl sonunda 2019 yılına ait verileri iki ülke birbirine aktaracak. Yıl içinde gerçekleşen hesap hareketleri ve vatandaşlık bilgisi gibi kişisel bilgiler paylaşılmayacak. Genelgede Almanya’nın önümüzdeki önümüzdeki Aralık’tan itibaren bilgi paylaşımı yapacağı kaydedilirken aynı paylaşımın da Türkiye tarafından da talep edileceği belirtiliyor. Bildirimlerin sadece 2019 yılı için olacağını kaydeten Avukat Özkan Arıkan, ’’Fakat otomatik bilgi paylaşımı sonucunda Almanya’da yaşayan kişinin Türkiye’de hesabı ve bu hesapta geliri olduğu anlaşılınca geriye dönük bilgiler de otomatik ortaya çıkacak’’ dedi.

Otomatik Bilgi Paylaşımı alanında uzman olan Avukat Özkan Arıkan ise konunun sadece sosyal yardım alıp ta Türkiye’de banka hesaplarında geliri olanları kapsamadığına dikkat çekti. Arıkan,’’Aksine Türkiye’de mal varlığı olan ve bu mal varlığından gelir elde eden gurbetçilerin tamamını kapsıyor. İşçi, esnaf, akademisyen, iflas gösterenler, emekliler ve mirasçıları yakından ilgilendiriyor’’dedi.

Emeklilik geliri olanlar

Türkiye’de mal varlığı olup ta mal varlığının gelirinin banka hesaplarına intikalinde tüm gelirlerin otomatik olarak paylaşılacağına vurgu yapan Avukat Özkan Arıkan, ’’Emeklilik gelirinin Almanya’da vergilendirilmesi gerekiyor. Eğer kişi Almanya’da yaşıyor ve Türkiye’den emekli olmuş ise emeklilik maaşı cari hesaba yatıyorsa, otomatik bilgi paylaşımı aracılığı ile bu bilgiye Almanya sahip olacak ve sonuçta bu gelir de Almanya tarafından vergilendirilecektir. Türkiye’de emekli olan ve bu emekli maaşları emekli hesapları dışında cari hesaplara yattığı takdirde bu bilgiler de paylaşılacak’’

Almanya’da yaşayan işçi, akademisyen ve esnafların da Türkiye’deki banka hesapları ile bu hesaplara gelen gelirlerin otomatik paylaşılacağına dikkat çeken Arıkan, ’’Ayrıca bu gelirlerde herhangi bir faiz geliri varsa bu da vergilendirilecek’’ Arıkan,’’Almanya’ya da yaşayan bir kişinin Türkiye’de bulunan gayri menkulunden elde edilen kira gelirinin Alman vergi beyanlarında mutlaka bildirilmesi gerekiyor. Çünkü bu konu ile ilgili Almanya’nın da çifte vergilendirme hakkı var. Banka hesaplarına yatan bir gayri menkul gelirinin otomatik paylaşım aracılığı ile ortaya çıkacağı için vergi kaçakçılığı söz konusu olabilir’’dedi. Avukat Özkan Arıkan, uluslararası otomatik bilgi paylaşımı ve vergi ceza hukukunda konusunda vatandaşların uzman hukukçulara danışmasını da tavsiye etti.

NELER PAYLAŞILACAK?

Anlaşmaya göre örneğin Türkiye’deki bir bankada hesabı (cari hesap, mevduat hesapları) olanların adı, soyadı, ikamet adresi, ikametgahının bulunduğu ülkedeki vergi kimlik numarası (Steueridentifikationsnummer), hesabın yıl sonu bakiyesi ve yıl içinde faiz, temettü gibi elde ettiği gelirlerin tutarı bildirilecek. Ayriyetten nakit değeri olan yaşam sigortalarına ilişkin bilgiler aynı şekilde paylaşılacaktır. Emeklilikler konusunda emekliliğin özel cari hesaba mı, yoksa özel açılmış emeklilik hesabına yatırılmış olması önemlidir.

Özel açılmış emeklilik hesapları bildirilmiyecek. Türkiye’de özel gayrimenkuleriniz veya arsalarınız, yani tapu bilgileri bildirilmiyecek. Ancak gayrimenkulünüzden ötürü hesabınıza yansıyan kira gelirleri aktarılacak olan hesap ve vergi bilgilerinde görüleceği için dolaylı yoldan ortaya çıkacak. Türkiye’de vergisi ödenmiş kira, faiz ve diğer gelirlerin Almanya’da beyan edilmesi ve duruma göre Almanya’nın bu gelirler üzerinden ek vergi hakkı vardır. Bunu maalesef bir çok kişi bilmiyor. Bazı gelirlerin (emeklilik) eğer kişi Almanya’da yaşıyorsa saadece Almanya‘nın vergisini alma hakkı vardır. Vergi mükellefi olduğunuz ülkede tüm dünya gelirinizi beyan etmek zorundasınız. Ayrıca ülkeler arası aynı gelire ilişkin farklı vergi oranları mevcut olduğu için, aradaki vergi farkını ödeme mecburiyeti vardır. Bu gelirler beyan edilmediği takdirde vergi kaçakçılığı suçu işlenmiş olabilir. Olayın vergi boyutu kişisel olduğu için konu hakkında özel durumlar söz konusu.

YORUM YAP