Almanya'da başörtüsü yasağı - DieHaber.ComDieHaber.Com

22 Eylül 2021 - 15:20

Almanya’da başörtüsü yasağı

Almanya’nın Frankfurt kentinde başörtüsü ile hakimlik stajına başlamak isteyen genç kadına başörtüsü yasağı getirildi.

Almanya’da başörtüsü yasağı
Son Güncelleme :

29 Mayıs 2017 - 9:00

Almanya’nın Frankfurt kentindeki eyalet mahkemesinde  başörtüsü ile hakimlik stajına başlamak isteyen genç bir Müslüman kadına Hessen  Eyaleti İdari Mahkemesince yasak getirildi.

Mahkeme tarafından yapılan yazılı açıklamada, adı ve milliyeti  belirtilmeyen kadının daha önce 12 Nisan’da Frankfurt İdari Mahkemesince  başörtüsü taşımasına izin verildiği ancak bu kararın dün Hessen Eyaleti İdari Mahkemesi tarafından reddedildiği bildirildi.

Açıklamada, söz konusu kadının, başını açarak çalışmayı dini  inancından dolayı vicdanıyla bağdaştıramadığı ve kendini dışlanmış hissettiği gerekçesi ile başörtüsü ile çalışabilmek için Frankfurt İdari Mahkemesine  başvuruda bulunduğu, mahkemenin de başörtü yasağının bu kişinin temel haklarını kısıtladığı gerekçesi ile kadına hak verdiği belirtildi.

Hessen Eyaleti Adalet Bakanlığının ise söz konusu karara itiraz  ederek, buna gerekçe olarak mahkemelerde ve devlet kurumlarında vatandaşlara  karşı tarafsızlık ilkesinin korunması gerektiğini savunduğu ifade edilen açıklamada, Hessen Eyaleti İdari Mahkemesinin de bu gerekçeyi haklı bulduğu ve  başörtüsü yasağı konusunda yeterli yasal temelin bulunduğuna karar verdiği  kaydedildi.
Hessen Eyaleti İdari Mahkemesinin kararına itiraz etme hakkı bulunmadığı da açıklandı. AA

YORUM YAP