upscalerolex.to watches is usually well-known .

Akciğer Kapasitesini Arttırmak Senin Elinde - DieHaber.ComDieHaber.Com

28 Mayıs 2022 - 07:03

Akciğer Kapasitesini Arttırmak Senin Elinde

Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında kişisel hijyene çok dikkat ederek evlerimizden zaruri ihtiyacımız olmadıkça çıkmıyoruz.

Akciğer Kapasitesini Arttırmak Senin Elinde
Son Güncelleme :

13 Mayıs 2020 - 2:25

Evlerimizde kaldığımız bu dönemde çoğumuz hareketsiz kalıyor bu durumda tüm vücut sistemini olumsuz etkiliyor. Uzmanlar uzun süre hareketsiz kalmanın sonucunda birçok sorunun beraberinde geleceğini söylüyor, bunlardan birkaçı ise söyle; kas iskelet sisteminde kas kütlesi azalır, kas kuvveti ve dayanıklılığı (endurans) azalması. Hatta kemik yoğunluğunda azalmaya neden olarak kemik erimesi (osteoporoz) için risk oluşturur. Eklemlerde katılık, tutukluk ve ağrılara neden olabilir.Özellikle yaşlı bireylerde yürümede güçlük ve günlük yaşam aktivitelerini sürdürmede (kişisel temizlik, yemek yeme,saçını tarama) güçlükler yaşayabilir. Sonuç olarak bireyin yaşam kalitesi olumsuz yönde etkilenir.

COVID-19 bireylerde solunumsal, fiziksel ve psikolojik işlev bozukluğuna yol açan oldukça bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonu hastalığıdır. Enfeksiyonu geçirmiş ve aktif hastalık dönemini atlatmış olan hastaların pulmoner rehabilitasyon yaklaşımına ihtiyaç duyacağı bilinmektedir.

Peki;

Evde yapılabilecek egzersizler nedir?

Herkes yapabilir mi bu egzersizleri?

Pulmoner Rerhabilitasyon egzersizleri ile akciğer kapasitesi arttırılır mı?

Özellikle bu dönemde bronşit gibi solunum yolu sorunu çeken kişilere nasıl fayda sağlıyor?

Koronavirüs geçiren hastalara nasıl yarar sağlıyor? gibi birçok konuyu görüşmek üzere sizleri Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Serap Latif Raif ile bir araya getirmek isterim.

YORUM YAP