A tipi kan grubuna dahil kişiler risk altında - DieHaber.ComDieHaber.Com

15 Nisan 2021 - 08:12

A tipi kan grubuna dahil kişiler risk altında

Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre kan grubu Kovid-19’a yakalanma ve hastalığın seyri konularında oldukça önem arz ediyor.

A tipi kan grubuna dahil kişiler risk altında
Son Güncelleme :

04 Mart 2021 - 20:20

A tipi kan gurubuna sahip olanların Kovid-19’a yakalanma riskinin öteki kan grubunda olanlardan daha fazla olduğu düşünülüyor.

Yapılan bir araştırmada, özellikle kan grubu A tipi olanların yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanma ihtimalinin daha yüksek olabileceği ortaya konuldu.

“Blood Advances” dergisinde yayımlanan çalışmada, Kovid-19 ile kan grupları arasındaki ilişki incelendi.

Çalışmada, virüsün özellikle solunum hücrelerinde bulunan A grubu kanı etkilediği kaydedildi.

Laboratuvar deneyleri, Kovid-19’un enfeksiyonu hızla başlatacak şekilde hücrelere doğrudan bağlayan bölümünün, aynı zamanda A tipi grubu kanla ilişkili eşsiz moleküllere tutunduğunu gösterdi.

ABD’nin Boston şehrindeki Brigham ve Kadın Hastanesinden Dr. Seean Stowell, “Virüsün kan gruplarıyla nasıl iletişime girdiğini daha iyi anlayabilirsek, yeni ilaçlar ya da virüsü önleme yöntemleri bulabiliriz.” ifadelerini kullandı.​​​​​​​

Stowell, çalışmanın, kan grubunun Kovid-19 enfeksiyonu üzerindeki etkisinin bir kısmını açıklayabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Daha önce yapılan çalışmalarda da kan grubu A olanlarda Kovid-19 görülme oranının daha yüksek olduğu ve daha ağır semptomlar geliştirme eğilimi tespit edilmişti.

Öte yandan, kan grubu 0 olanların Kovid-19’a karşı önemli ölçüde daha dirençli olduğu gözlenmişti.

YORUM YAP