27 Mart'ta sandık başınaDieHaber.Com

SON DAKİKA

27 Mart'ta sandık başına

Bu haber 03 Mart 2017 - 20:34 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Referandumda yurtdışındaki Türk seçmenler 27 Mart-9 Nisan arasında oy kullanabilecek. Seçmen kütüğüne kaydı olanlar dilediği konsoloslukta oy verebilecek

Türkiye’de başkanlık sistemi ile ilgili yapılacak referandum nedeniyle Türkiye’nin yurtdışındaki temsilciliklerinde de sandıklar kurulacak. Sandıkların 27 Mart-9 Nisan tarihleri arasında açık kalacak ve 14 gün boyunca oy kullandırılacak. Gümrük kapılarında ise oy kullanma işlemi 27 Mart-16 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

OY PUSULASI İKİ RENKTE

REFERANDUMA büyük ilgi gösterilmesi bekleniyor. Yapılan son seçimlerde yurtdışındaki katılım oranı yüzde 46 olarak belirlenmişti. Halk oylamasında beyaz renk üzerine “Evet”, kahverengi üzerine ise “Hayır” yazılı iki ayrı renkte birleşik oy pusulası kullanılacak. Seçmenler tercih mührünü kullanarak, “Evet” veya “Hayır” diyerek oy verecek.

KİMLER OY KULLANABİLİR?

OY kullanabilmek için yurtdışı seçmen kütüğünde kaydın bulunması şart. Kaydı olanlar, ister gümrüklerde isterse diledikleri konsolosluklarda oy kullanabilecek. Örneğin Wiesbaden’de ikamet eden, ancak işlemlerini Frankfurt Başkonsolosluğu’nda yaptırmak zorunda olan biri, gidip kendisine daha yakın olan Mainz Başkonsolosluğu’nda oy kullanabilecek. Koblenz’te ikamet eden biriyse, Mainz Başkonsolosluğu yerine Köln Başkonsolosluğu’na gidebilecek.

3 MİLYONA YAKIN SEÇMEN

YÜKSEK Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 57 ülkede kurulacak sandıklarda oy kullanma hakkına sahip 2 milyon 929 bin 389 seçmen olduğunu açıkladı. Seçmenler 57 ülke, 119 temsilcilikte ve 32 gümrük kapısında kurulacak sandıklarda oy kullanabilecek. Güven, “Bu seçimde yurt dışı seçmen kütüğü tek seçim çevresi olarak oluşturulmuştur. Böylece yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, bağlı bulundukları temsilcilik görev çevrelerinde kurulan sandıklarda veya oy verme günlerinde bulundukları yerlerdeki temsilciliklerde kurulan sandıklarda oy kullanabileceklerdir” dedi.