14 yıl önce öldürülen Ufuk da NSU kurbanı mı? - DieHaber.ComDieHaber.Com

3 Aralık 2021 - 01:59

14 yıl önce öldürülen Ufuk da NSU kurbanı mı?

14 yıl önce öldürülen Fevzi Ufuk‘un (68) NSU’nun ölüm listesinde olduğu ortaya çıktı. Katilinin hala ortaya çıkarılmadığı Ufuk’u NSU’nun öldürdüğünden şüpheleniliyor. 

14 yıl önce öldürülen Ufuk da NSU kurbanı mı?
Son Güncelleme :

24 Ocak 2021 - 17:51

KUZEY Ren Vestfalya (NRW) eyaletine bağlı Rheda-Wiedenbrück kentinde 1 Mart 2006 tarihinde öldürülen ve aydınlatılamayan 68 yaşındaki Fevzi Ufuk’un 8’i Türk 10 kişiyi katleden Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) ırkçı terör örgütünün ölüm listesinde olduğu ortaya çıktı. 

AKŞAM NAMAZINDAN ÇIKTI

Rheda Wiedenbrück’te bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Camisi’nde akşam namazını kıldıktan sonra park alanındaki aracına giden Ufuk, akşam üstü saat 18.30‘da kanlar içinde ağır yaralı olarak bulundu. Hastaneye kaldırılan Fevzi Ufuk, 24 saat sonra hayatını kaybetti. 

SUSTURUCU MU KULLANILDI?

Fevzi Ufuk, 9 mm’lik Makarov marka tabanca ile vurulduğu tespit edildi. Sovyet yapımı ve Doğu Almanya’da kullanılan silahla işlenen cinayetin camidekiler tarafından duyulmaması katilin susturucu kullandığını akıllara getirdi.  

3 YIL SONRA DOSYA KAPATILDI

Emekli olan Fevzi Ufuk, 8 çocuk babası idi. Cinayetten sonra memleketi Konya’da defnedilen Fevzi Ufuk’un dosyası 3 yıl aradan sonra kapatıldı. Soruşturmada polisin camide bulunan 17 kişiyi soruşturduğu ve ortaya somut bir delil koyamadığı gerekçesi ile dosya kapatıldığı kaydedildi. 

İSMİ ÖLÜM LİSTESİNDEN ÇIKTI 

2018’de Alman ikinci kanalı ZDF’te yayınlanan ‘’ZDFzoom’’ adlı programda Fevzi Ufuk cinayeti işlendi.Programda Beate Zschaepe’nin havaya uçurduğu evin enkazından çıkarılan 10 bin kişilik ölüm listesinde Fevzi Ufuk’un da ismi caminin adresinin de olduğu tespit edildi. Aynı programda NSU’nun çok daha fazla cinayet işlediği veya daha fazla yardımcı üyesi olduğu ifade edildi. 

FARKLI SİLAH FARKLI MÜHİMMAT

Savcılık ise Ufuk cinayetinin işlendiği silahın NSU’nun kullandığı silahla aynı olmadığını belirtti. Fevzi Ufuk, ‘’Aslında 9 mm’lik Browning silahla vuruldu. Fakat merminin 9 mm’lik Makarov ile atıldığı belirlendi. ZDF’in programında Zschaepe’nin evinin enkazında ‘’Broowning’’ mermi ile dolu Ceska ve Makarov tabancalarına rastlandığı işlendi.

‘’YARAMIZ HEP DEPREŞİYOR’’ 

Fevzi Ufuk’un oğlu Mustafa Ufuk, ZDF’teki programdan sonra çok umutlandıklarını belirterek,’’Her defasında yaramız depreşiyor. Artık babamın katil veya katillerinin bulunacağını düşünmüyoruz. Babamın kimse ile bir sorunu veya düşmanı yoktu. Neden öldürüldüğünü hala anlamış değiliz. Ayrıca babamın NSU gibi bir terör örgütünün listesinde olduğunu da anlamıyoruz. Babamızın fail veya faillerinin biran önce bulunmasını tabbiki istiyoruz. Eğer somut bir ipucu varsa katilin yakalanıp gerekli cezaya çarptırılmasını aile olarak talep ediyoruz’’diye konuştu. 

YORUM YAP