Yeni fenomen stres çarkına güvenlik uyarısıDieHaber.Com

SON DAKİKA

Yeni fenomen stres çarkına güvenlik uyarısı

Bu haber 06 Haziran 2017 - 10:17 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.

Uzmanlar, oyuncak olarak satılan stres çarkı (Fidget-Spinner) konusunda uyarılarda bulundu.

Fidget-Spinner isimli oyuncakların bu kategoride satılması durumunda genel olarak oyuncaklardan beklenen kalite ve güvenlik kriterlerinin oluşması gerektiğine işaret eden uzmanlar, “Bu oyuncağı satın alan aileler şunlara dikkat etmeli. Ambalajın üzerinde şirket adı, ithalatçı firma adı ve adresi, kalitesi, küçük parçaların kopup kopmayacağı, CE simgesi olup olmadığına baksınlar” dedi.

Stres çarkı nedir?

Stres çarkı son dönemin en moda oyuncağı. Stres çarkları sadece gençler ve çocukların değil artık yetişkinlerin de elinden düşmüyor. Geçmişte topaçla oynayan çocuklar artık stres çarkı ile oynuyor. Stres çarkı, yeni nesil yetişkinler için de tesbihin yerini almaya aday bir aksesuar. Stres çarkı adından da anlaşılacağı üzere günümüz gençlerinde stresi azalttığına inanılan ve elde fırfır döndürülen bir çark. Yeni neslin eğlence aracı stres çarkı hakkında merak ettikleriniz bu haberde…
Genel olarak sıkıntılı ya da stresli anlarda zihni dağıtmak için kullanılan bir el fırıldağı olarak tanımlanabilir. Bir dönem büyüklerin en büyük yardımcısı olan stres topuyla aynı işleve sahip olan stres çarkı haraketli olduğu için etrafınızdakilerin de dikkatini çeken bir aksesuar. Bu özelliği de stres çarkını çocuklar için daha cazip hale getiriyor.

Nasıl çevrilir

Orta kısımın merkezini parmağınızla tutunuz. İçi bilyelerle dolu mekanizma zaten dönmeye hazır beklemekte. Göbek kısmından sıkı tutarak diğer parmaklarınız ile uçuna vurduğunuzda stres çarkı fırıl fırıl dönmeye başlıyor. Ustaların saatte 700 km/h ile döndürebildiği bu çark 5 dakikaya kadar potansiyel enerjisiyle turuna devam edebiliyor. Yeni başlayanlar için 45 saniye de iyi bir süre olarak kabul ediliyor.

Göbekteki bilyeli rulman sistemi

Stres çarkı ilk planda basit görünmesine rağmen temel fizik kurallarına göre çalışan küçük rulmanlar ve içindeki bilyeler sayesinde fırfır dönen bir modern oyuncak. Oto sanayide falan hemen herkesin eline bir rulman geçtiğinde evirip çevirip oynamasına karşın bunun bir oyuncak halini alması günümüze kadar sürmüştür. Merkez kısımda iyi dönmesi için yağlanmış küçük bilyeli bir çark bulunur. Bunun üzeri genelde bir renkli kapakla kapatılır. Burası da çarkın ağırlık merkezini oluşturur.