Uzay vatandaşlığı başvuruları devam ediyorDieHaber.Com

18 Eylül 2021 - 01:04

Uzay vatandaşlığı başvuruları devam ediyor

Dünya’nın yörüngesine kurulacak olan ilk bağımsız ülke Asgardia için başvurular yarım milyona ulaştı.

Uzay vatandaşlığı başvuruları devam ediyor
Son Güncelleme :

11 Haziran 2017 - 12:54

UZAYDA ‘Asgardia’ isimli bir ülke kurmayı hedefleyen proje geçtiğimiz yıl Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlikte tanıtılmıştı.

Uzay yaşamı

Tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia’nın hayata geçtikten sonra BM’ye bağlı kendi yasaları ile yönetilen bir ülke olması planlanıyor. 100 bin kişiye ev sahipliği yapması planlanan ülke için başvurular 500 bine ulaştı. Ancak başvuru yapan kişilerin kurayı kazanması durumunda ülkelerine ait vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekecek. Ekibin açıklamasına göre, uluslararası anlaşmalar kapsamında Başvuru sayısı 100.000’i geçtiği takdirde Birleşmiş Milletlere devlet statüsü için de başvuru önünde bir engel kalmayacak.
Asgardia bir Uluslararası Uzay İstasyonu’na benzeyecek olsa da ISS’den çok daha farklı bir yapıya sahip olmayı hedefliyor. Uluslararası yasaların ise uzayda yeni bir devletin kurulması gibi ilk defa dillendirilen bu isteğe nasıl cevap vereceği henüz cevap bulmuş değil. İskandinav mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilen ülke için ilk adımın atılacağı tarih ise hala gizemini koruyor. (ntv)

YORUM YAP