2018 yılında Güneş yörüngesine araç göndericeklerDieHaber.Com

17 Eylül 2021 - 20:35

2018'de Güneş yörüngesine gidecek

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2018’de Solar Probe Plus adlı aracını Güneş’in yörüngesine gönderecek.

2018'de Güneş yörüngesine gidecek
Son Güncelleme :

31 Mayıs 2017 - 22:52

Yeni misyonun adının “Güneş’e Dokunma” olacağı, Güneş’in atmosferine dalış yapacak aracın Ağustos 2018’de fırlatılacağı bildirildi. NASA yetkilileri de Chicago Üniversitesi William Eckhardt Araştırma Merkezi’nde düzenlenen Kamu Hizmeti madalya töreninde, bu misyonuyla ilgili açıklamada bulundu.

Güneşe ilk kez bu kadar yakın olacak

NASA’nın, ateş topunun dış atmosferini incelemesi için 2018 yazında Solar Probe Plus adlı uzay aracını güneşe doğru yola çıkaracağını belirten yetkililer, NASA’nın güneşe bu kadar yaklaşacak bir araca ilk kez sahip olduğunu söyledi.
Solar Probe Plus’ın, ateş topunun yüzeyinden yaklaşık 6,4 milyon kilometre uzaklıkta yörüngeye oturacağını ifade eden yetkililer, NASA’nın yeni misyonunun amacının Güneş’in atmosferi olarak da bilinen taç küreyi (korana) incelemek ve yıldızlarla ilgili merak edilen sorulara cevap vermek olduğunu kaydetti. Toplantıda, geçen hafta 90 yaşına basan emekli astrofizikçi Prof. Dr. Eugene Parker’a, taç küre ile ilgili 60 yıllık çalışmalarından dolayı Kamu Hizmeti madalyası takdim edildi.
Güneş’in atmosferine dalacak ilk araç olacak Solar Probe Plus, bugüne kadar hiçbir uzay aracının karşılaşmadığı yüksek sıcaklık ve radyasyona maruz kalacak. Yeni uzay aracı ayrıca, Güneş’e en yakın olduğu sırada saatte 724 bin kilometrelik hıza ulaşarak, bugüne kadar yapılan en hızlı araç olacak. Solar Probe Plus’ın, 2025’e kadar 24 kez ateş topuna dalış yapması planlanıyor. Tarihin en hızlı aracı 20 Şubat 2018’de Jüpiter’in yüzeyine son dalışının ardından atmosferde yanarak misyonunu tamamlaması beklenen Juno olmuştu. Bu uzay aracı, 2016’da 265 bin kilometre hıza ulaşmıştı.

YORUM YAP