5,7 milyon yaşlıda fakirlik riski varDieHaber.Com

SON DAKİKA

5,7 milyon yaşlıda fakirlik riski var

Bu haber 01 Mart 2017 - 19:11 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Almanya’da yoksulluk veya sosyal dışlanmaya maruz kalan yaşlı nüfusun geçen yıl yaklaşık 5,7 milyona ulaştığı bildirildi.

Almanya Sol Parti (Linke) Federal Meclis Milletvekili Sabine Zimmermann’ın, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) kaynak gösterdiği verilerine göre, ülkede yoksulluk veya sosyal dışlanmaya maruz kalan yaşlı nüfus son yıllarda önemli bir artış kaydetti. 2010 yılında, 55 yaş ve üstü 4,9 milyon insan bu durumdan etkilenirken, geçen yıl bu sayı 5,7 milyona kadar yükseldi.

YÜZDE 20’DEN FAZLA

AYRICA, 2015 yılında Almanya’da 55 yaş ve üzerindeki tüm nüfusun yüzde 20,8’i yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında kaldı. Zimmermann, yaşlı insanların giderek artan yoksulluğunun, Alman iş gücü piyasasındaki düşük gelir payının yüksekliğini, yaşlılar arasındaki yüksek işsizliği ve yetersiz aylık sorununu yansıttığını kaydetti. Öte yandan Federal İstatistik Dairesi’nin (Destatis) geçen yıl açıkladığı ve 2015 yılını kapsayan verilere göre ise ülke nüfusunun yüzde 20’sine karşılık gelen 16,1 milyon kişi, yoksulluk ya da toplumsal dışlanma riskiyle karşı karşıya kaldı. WİESBADEN