Yabancı 16 bin öğrenci Türkiye'de akademik eğitim alıyorDieHaber.Com

17 Eylül 2021 - 18:31

Yabancı öğrencilerin tercihi Türkiye

Türkiye Bursları’ndan her yıl yaklaşık 5 bin yabancı öğrenci yararlanıyor. Türkiye’de halihazırda yaklaşık 16 bin yabancı öğrenci akademik eğitim alıyor.

Yabancı öğrencilerin tercihi Türkiye
Son Güncelleme :

31 Mayıs 2017 - 19:49

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı‘nın (YTB) Türkiye Bursları ile halihazırda Türkiye’de yaklaşık 16 bin yabancı öğrenci akademik eğitim alıyor.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan edinilen bilgiye göre; yabancı öğrencilerin Türkiye’de kamu kaynaklı yükseköğretim bursuyla eğitim almalarına olanak sağlayan Türkiye Bursları, Türkiye’nin dünyada “eğitim üssü” olmasını amaçlıyor. Her yıl birçok ülkeden binlerce öğrenciye Türkiye’de akademik eğitim imkanı sunan burslara, 2011’de 8 bin öğrenci başvurdu.
Her yıl kayda değer oranda katlanan bu sayı, 2013’te 165 ülkeden 55 bin 181’e, 2014’te 176 ülkeden 81 bin 906’e, 2015’te ise 176 ülkeden 94 bin 473’e ulaştı. Verilen burslara geçen yıl da toplamda 172 ülkeden 120 bin öğrenci başvuru yaptı.

Her yıl başvuru yapan yaklaşık 5 bin uluslararası öğrencinin burs almaya hak kazandığı Türkiye’de, şu anda yaklaşık olarak 16 bin yabancı öğrenci akademik eğitim alıyor. Türkiye, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın bursları ile 2016’da bin 425 Suriyeliye de Türkiye’de yüksek öğrenim görme imkanı sağladı.

Yabancı öğrenciler dünyanın 100 noktasında mülakatla seçiliyor

Sunulan imkan dahilinde yalnızca yabancı ülke vatandaşlarının yararlanabildiği Türkiye Bursları’na başvurular, her yıl belirli dönemde ancak internet üzerinden yapılabiliyor.

Sisteme sundukları gerekli belge ve bilgileri giren ve ilk değerlendirme aşamasını geçmeyi başaran öğrenciler, dünyada yaklaşık olarak 100 noktada mülakatlara davet ediliyor. Akademisyenler ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı uzman personeli tarafından yapılan mülakatlarda başarılı olan genç adaylar, burs almaya hak kazanıyor.
Türkiye’ye gelen adaylar ilk yıl aldıkları dil kursuyla Türkçe’yi iyi öğrendikten sonra, yaptıkları tercihler doğrultusunda ilgili üniversitelere yerleştiriliyor. Lisans, yüksek lisans, doktora ve bilimsel araştırma yapanlara verilen Türkiye Bursları’na, öğrencilerin barınma ve beslenme ihtiyaçları ile aylık cep harçlıkları da dahil ediliyor.
Burs alan öğrencilerin Türkiye’de kaldıkları süre boyunca sağlık sigortası primleri de ödenmeye devam ediliyor. Bunun yanı sıra, öğrencilerin Türkiye’ye ilk geliş biletleri ile mezun olduktan sonra ülkelerine dönüş biletleri de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından karşılanıyor.

YORUM YAP