Üniversite mezunlarına Almanya'dan parlamento bursuDieHaber.Com

17 Eylül 2021 - 20:10

Üniversite mezunlarına Almanya'dan parlamento bursu

Almanya Parlamentosu üniversite mezunlarına burs verecek. Almanya Federal Meclisi Berlin Hür Üniversitesi, Berlin Humboldt Üniversitesi ve Berlin Teknik Üniversitesi ile birlikte Uluslararası Parlamento Bursu (IPS) verecek.

Üniversite mezunlarına Almanya'dan parlamento bursu
Son Güncelleme :

08 Haziran 2017 - 0:53

BURSU kazananlar Berlin’de Almanya Federal Meclisi’nde 5 ay bir Federal Meclis üyesinin yanında 13 hafta da çalışacak.
Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolusluğu tarafından yapılan açıklamaya göre 41 ülkeden 120 üniversite mezunu burs alacak. Almanya Parlamentosu’nda çalışmayı da içeren 5 aylık burs için başvurular başladı ve son tarih 30 Haziran.

Parlamento bursu

“Almanya Parlamentosu’nda çalışmak ister misiniz?” başlığı ile yapılan duyuru şöyle:
Almanya Federal Meclisi Berlin Hür Üniversitesi, Berlin Humboldt Üniversitesi ve Berlin Teknik Üniversitesi ile birlikte sizi Uluslararası Parlamento Bursu (IPS) kapsamında beş aylık bir süre için Berlin’e davet etmektedir. IPS, program sonrasında geri döndükleri ülkelerinin
demokratik geleceğine etkin ve sorumluluk bilincine sahip bir şekilde biçimlendirmek için katkı sağlamak isteyen, yüksek vasıflı ve siyasete ilgi duyan genç insanlara hitap etmektedir.
Almanya Federal Meclisi genç insanlara bir Federal Meclis Üyesi’nin yanında 13 hafta çalışarak Alman parlamenter sistemi ve siyasi karar süreçlerini tanıma ve parlamenter çalışma alanında uygulamada deneyim kazanma fırsatını sunmaktadır.”

Burs için koşullar

Bursiyelerler Almanya Federal Meclisi’nin bağımsız bir şeçim kurulu tarafından seçilecek. Burs başvurusu için aranan koşullar şöyle sıralanıyor:

  • Programa katılan bir ülke vatandaşlığına sahip olmak
  • Üniversite öğrenimini tamamlamış olmak
  • Çok iyi derecede Almanca dil bilgisi
  • Alman siyaset, toplum ve tarihine ilişkin bilgi sahibi olmak
  • Burs başlangıcında 30 yaşından genç olmak

Neleri kapsıyor?

  • Ayda 500 Euro
  • Ücretsiz konaklama
  • Sigorta ve seyahat masrafları

BURSA NASIL BAŞVURU YAPILACAK?
Burs için başvurmak isteyenler en son 30 Haziran tarihine kadar pr-10@anka.diplo.de sadece e-posta ile  müracaat edilmesi gerekiyor.  Ayrıntılı bilgiye https://www.bundestag.de/ips adresinden de ulaşmak mümkün.

YORUM YAP