upscalerolex.to watches is usually well-known .

”Ülkeyi Paylaşalım” projesi tanıtıldıDieHaber.Com

19 Ocak 2022 - 10:13

”Ülkeyi Paylaşalım” projesi tanıtıldı

Irkçılığın yerinin olmadığına dikkat çekilen Hessen Türk Toplumu’nun Frankfurt’taki yıl sonu buluşmasında davetliler türkü ve stand-up gösterileriyke neşeli saatler geçirdiler

”Ülkeyi Paylaşalım” projesi tanıtıldı
Son Güncelleme :

20 Aralık 2017 - 23:47

Hessen Türk Toplumu coşku içinde çok kültürlü bir etkinlikle yıl sonu buluşması gerçekleştirdi. Frankfurt’taki kabare tiyatrosu “Die Kaes”in salonunda gerçekleştirilen buluşmada konukları selamlayan aynı zamanda Almanya Türk Toplumu Eş Başkanı olan Hessen Türk Toplumu Başkanı Atila Karabörklü, ”Biz biriz, bizleri kimse bölemez, Hessen’de yaşıyoruz, Biz Hessenliyiz” diyerek sosyal eşitlik ve diyalogtan yana olduklarını fakat kesinlikle ırkçılık karşıtı olduklarını söyledi.

Peter Feldmann’da katıldı

Berrin Nakipoğlu ve M. Esad Şahin’in başarılı sunumlarıyla etkinliğe damga vurdukları gecede konuşan Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, iki dilli hatta daha fazla dilli yetişmenin çok karlı olduğunu vurgulayıp, “Frankfurt güçlü kültürel çeşitliliği olan bir şehir. 175 farklı ülkeden insanın yaşadığı kentimizde 200’e yakın dil konuşuluyor. Türk kökenliler, bunlar arasında en büyük grupların başında geliyor. İki dilli anaokulu, Türkçe ve Almanca eğitimi Türk kökenli olmayan çocuklar için bile büyük bir kazançtır. Çocuklar İngilizce de öğrenecekleri için 3 dilli yetişecekler. Sadece öğrenciler için değil Frankfurt kentimiz de kazançlı çıkacak” dedi.

Feldmann, eşi Dostluk Anaokulu eğitmeni Zübeyde Temizel Feldmann’ın Türk olmasıyla evlerinde yeni doğan çocuklarının da çift dilli hatta üç dilli yetiştiğini ifade etti. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı eğitim ve çok dilli yetişmenin önemine dikkat çekerek, ”Çocuklarımızın Almanca ve Türkçeyi daha sağlıklı öğrenmeleri okul başarılarını artıracak, iyi bir meslek yapmalarına katkı sağlayacaktır” diyerek bu konuda önemli katkı sağlayan Hessen Türk Toplumu’na çok teşekkür ettiğini söyledi.

Sağlıklı bir kimlik, sağlıklı bir dil, başarılı okul eğitimi

Hessen Uyum Bakanlığı Daire Başkanı Stefan Sydow, AWO Frankfurt Genel Müdürü Dr. Jürgen Richter, AWO Wiesbaden Genel Müdürü Hannelore Richter ve Hessen Eyaleti Milletvekili Mürvet Öztürk’te yaptıkları konuşmalarında, ”Sağlıklı bir kimlik, sağlıklı bir dil, başarılı okul eğitimi, iyi bir meslek hayatta başarılı ve mutlu olmanın anahtarı” ifadelerini kullanıp çok dilli yetişmenin faydalarına ve Türk Alman dostluğunun eyalet yaşamına çok önemli katkılar yaptığına dikkat çektiler.
Gönüllü çalışanların açıklamaları, ”Ülkeyi Paylaşalım” projesini de tanıtan Hessen Türk Toplumu’nun bünyesinde çeşitli kentlerde gönüllü olarak çalışan Taha Kiraz, Karima Alkazi, Marina Arsangerieva, Mehmet Yıldırım, Oğuzhan Hazneci, Deniz Saltabaş, Kamran İnaiat, Marcello ile Sosyal Daire AWO çalışanları Barbara Strohmayer, Deniz Öziçel ve Katja Schley’de yaptıkları faaliyetler ve edindikleri tecrübeleri aktardılar.

Müzik ve Stand up gösterisi

Saz çalıp söylediği zaman zaman yanık zaman zaman coşkulu buram buram Anadolu kokan türkülerle etkinliğe neşe katan Serkan Çelik dikkatle dinlendi. Avrupa’nın, ”Valiz Dolusu Espiri” stand up gösterisiyle kahkaha üstadları arasında yer alan Kamil Uslu’da sahne alıp katılımcıları katıla katıla güldürdü.
Kahkaha tufanı esen programda, tek kişilik kısa fakat dev gösterisindede Kamil Uslu muhteşem bir performans sergiledi. Türk yiyecek ve içeceklerinin sunulduğu gecede konuklar, sanatçılar ve yöneticiler gecenin ilerleten saatlerine kadar süren sohbetlerle birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı yakaladılar. İsa DEVEÇEKEN/ FRANKFURT

YORUM YAP