Ulaştırma bakanları Leipzig'te toplantı yaptılarDieHaber.Com

SON DAKİKA

Ulaştırma bakanları Leipzig'te buluştu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, etkin ulaştırma planlamasının, kısa vadeli gereklilikleri uzun vadeli bakış açısı çerçevesinde birleştiren önemli bir husus olduğunu belirterek, “Söz konusu planlamalar tüm dünya için etkin bir planlama modelinin birlikte tartışılması ve geliştirilmesiyle ele alınmak zorundadır” dedi.

Bu haber 01 Haziran 2017 - 17:12 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.
ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Almanya’nın Leipzig kentinde düzenlenen Uluslararası Ulaştırma Formu (ITF) 2017 Yıllık Zirvesi’nde ulaştırma bakanlarının yer aldığı küresel bağlanılırlık konulu bir panelde konuştu.

Tüm dünya için etkin planlama

Bakan Arslan, ortak hedef olan sürdürülebilir ulaşım sistemlerinin tesisi için etkin bir planlamanın elzem olduğunu ifade etti. Etkin ulaştırma planlamasının, kısa vadeli gereklilikleri uzun vadeli bakış açısı çerçevesinde birleştiren önemli bir husus olduğunu vurgulayan Arslan, “Söz konusu planlamalar tüm dünya için etkin bir planlama modelinin birlikte tartışılması ve geliştirilmesiyle ele alınmak zorundadır. Zira kaynaklarımızı ne milli ne de uluslararası anlamda heba etme lüksümüz yok.” diye konuştu.
Planlamaları yaparken sosyal, çevresel ve ekonomik kalkınmanın bir bütün olarak ele alınması gerektiğini belirten Arslan, şunları kaydetti: “Dünya ulaştırma sisteminde söz sahibi bakanlar olarak her açıdan kapsayıcı olmamız gerektiği kanaatindeyim. Her ne kadar zor olsa da ulaşım planlamalarımızı yaparken sosyal, çevresel ve ekonomik kalkınmayı bir bütün olarak ele almalıyız. Bu anlamda, çok modlu ve çevre dostu ulaştırma sistemlerinin teşvik edildiği, teknolojik gelişmeleri ve yeni nesil uygulamaları destekleyen, adil rekabet koşullarının sağlandığı, ulaştırmada güvenliği ve emniyeti ön planda tutan ortak uluslararası ve bölgesel politika standartlarını oluşturulmalıyız.”
Bakan Arslan, bu standartların tesisi için de bölgesel ve uluslararası bazda iyi uygulamaların paylaşılmasının, kesintisiz ulaşım ve bağlantılılığın devamı adına iş birliği alanlarının çoğaltılmasının, iyi teknolojilerin yaygınlaştırılması ile ulusal ve uluslararası veri paylaşımının önemli olduğuna dikkati çekti.
FARKLI YAPILAR SÖZ KONUSU
Ulaştırma alanında, ülkeden ülkeye farklı yapıların söz konusu olduğunu dile getiren Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öyle ki, ulaştırmadan sorumlu bakanlığın adı dahi her bir ülkede ciddi anlamda farklılaşmakta, kurumların kapsamları ve görev alanları da değişmektedir. Dolayısıyla, bir ülke içinde ulaştırmadan sorumlu bakanlığın diğer bakanlıklar ile ilişkisi de bu kapsamda farklılaşmaktadır. Neticede, ülkeler arası ulaştırma politikalarının entegrasyonunda da politik farklılaşmalar olabilmektedir. Ancak her ülkede kesin olan husus her bir ulaştırma bakanının yerel yönetimler ile ilişkilerinde eş güdüm sağlanmasındaki güçlükler olarak karşımıza çıkmaktadır.”
 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN