Türkiye Frankfurt Automechanika’da gözde - DieHaber.ComDieHaber.Com

7 Mart 2021 - 09:40

Türkiye Frankfurt Automechanika’da gözde

Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Frankfurt kentinde düzenlenen “Automechanika” fuarına katılan Türk firmalarını ziyaret etti. Fuara Türkiye’den 278 firma katıldı. Fuara katılan Türk şirketleri, ilgiden memnun kaldıklarını söyledi.     

Türkiye Frankfurt Automechanika’da gözde
Son Güncelleme :

14 Eylül 2018 - 16:42

TÜRKİYE’NİN Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı , Frankfurt kentinde düzenlenen “Automechanika” fuarına katılan Türk firmalarını ziyaret etti.

315. 000 bin metrekarelik alana kurulan Automechanika Fuarı’na katılan 278 Türk firmasının standlarını Frankfurt Ticaret Ataşesi Tansu Günendi ve Ekonomi Ataşesi Zeynep Akkaş Çağlar ile birlikte gezen Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı yetkililerden bilgi aldı.

Bu yıl 25.’incisi yapılan Otomotiv Yedek Parça ve Aksesuarlarının sergilendiği Automechanika Fuarına Türkiye’den çok yüksek bir katılımın olmasının kendisini ve Türkleri gururlandırdığını vurgulayan Başkonsolos Karartı, “Çünkü bu Türkiye’nin diğer fuarlarda da gördüğümüz gibi geliştiğini ve büyüdüğünü gösteriyor. Her türlü engelleme ve karalama kampanyalarına rağmen Türk şirketleri gücünü koruyor, hatta artırdığını görüyoruz ve kaliteli ve çağa uygun ürünleriyle göz kamaştırıyor” dedi.

Fuara katılan ve adeta ziyaretçi akınına uğradıklarını ve çok memnun kaldıklarını söyleyen Türk firmalarının olumlu gelişmeleri kendisine aktardıklarını dile getiren Başkonsolos Karartı, Türk şirketlerinin fuarda ilgi görmesinin Türkiye ekonomisinin son yıllardaki büyümesiyle doğru orantılı olduğunu kaydetti. Türk firmaları, Automechanika Frankfurt’ta motor parçalarından elektrik aksamlara, yedek parçalardan atölye ekipmanlarına kadar çok sayıda ve en yeni ürün grubunu sergiledi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi iddialı

Frankfurt Automechanika Fuarı’na 21 firma ile katılan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) yan sanayi alanında dünyanın en önemli ülkeleriyle yarışabilecek düzeyde olduklarını belirttiler. 180 bin metrekare alanda düzenlenen, 76 ülkeden 4 bin 843 firmanın katıldığı fuarda motor parçalarından elektrik aksamlara, yedek parçalardan atölye ekipmanlarına kadar çok sayıda ve en yeni ürün gruplarını sergilediklerini ve yoğun ilgi gördüklerini belirten OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, fuarın Türk otomotiv sektörünün Almanya’ya olduğu kadar Avrupa Birliği ve diğer ülkelere olan ihracatına ivme katacağına inandıklarını söyledi. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu, Yönetim Kurulu Üyeleri Yasin Akdere ve Denetim Kurulu Üyesi Ali Kemal Yazıcı ile fuara katılan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, ”Frankfurt Automechanika bu yıl 31 milyar dolar ihracat hedefleyen Türk otomotiv sektörümüzün Almanya’ya olduğu kadar Avrupa Birliği ve dünyadaki diğer ülkelere olan ihracatına ivme katacak. Türkiye otomotiv yan sanayi alanında da çağımıza uygun modern ekipmanları, kalifiye işgücü, sermaye yoğun üretimi ve satış sonrası servisi ile tüm dünya ülkeleri içim en güvenilir partnerlerden biri” diyerek branşlarında çok iddialı olduklarını söyledi.

12 yıldır üst üste ihracat şampiyonu Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) Türkiye’de 12 yıl üst üste ihracat şampiyonu ve otomotiv endüstrisinin ülkedeki ilk ve tek koordinatör birliği olduğunu vurgulayan Başkan Baran Çelik “ Geçen yıl 28,5 milyar dolar ile bugüne kadarki en yüksek ihracat rakamına ulaşan sektörümüz 2018 yılı sonunda da 31 milyar dolar ihracat hedefledi. Fuarın, kısa ve orta vadede ihracat hedeflerine ulaşmamıza destek olacağını düşünüyoruz. Ayrıca fuar ziyaretçisi firmalarla iş birliğinin genişletilmesi, söz konusu ülkelerin ekonomik büyümesine de katkı sunacaktır” diye konuştu.

Türkiye küresel bir güç

Türkiye’nin otomotivde küresel bir güç olduğunun altını çizen Baran Çelik, “Türkiye, 1,7 milyon adetlik üretimi ile dünyada 14., Avrupa’da 5.büyük üretici durumunda. AB-28 ülkeleri arasında ise Türkiye ticari araç üretiminde 2.sırada. Ağırlıklı olarak Avrupa Birliği Ülkeleri olmak üzere yaklaşık 200 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Ürettiğimiz motorlu araçların yüzde 80’i ihraç ediliyor. AB ülkelerinin otomotiv ihracatındaki payı da yüzde 77. Rakamlardan da görüleceği üzere Türk otomotiv endüstrisi, ana ve yan sanayisi ile yüksek seviyede deneyime sahip küresel bir güç. Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Almanya’ya yönelik ihracatı 15 milyar doların üzerinde. Almanya’ya olan otomotiv ihracatımız ise geçen yıl 4 milyar doları aştı. Bu yıl sonunda bu rakamın 5 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz.”dedi. Fuar 15 Eylül akşamı sona erecek. İsa DEVEÇEKEN/ FRANKFURT

YORUM YAP

BENZER HABERLER