Türk Alman İş dünyası buluştuDieHaber.Com

22 Eylül 2021 - 13:34

Türk Alman İş dünyası buluştu

Türk Alman İşletme Danışmanlığı’nın (TGBS:Türkisch-Germain Business Support) Dietzenbach’ta düzenlediği toplantıda Türkiye ile Almanya arasında yüzyıllardır devam eden ticaretin geliştirilmesi ve karşılıklı yatırımların arttırılması gibi konuları masaya yatırıldı. Toplantıda Türk ve Alman işletme ve yatırımcılar daha fazla birlikte çalışma kararı çıktı.

Türk Alman İş dünyası buluştu
Son Güncelleme :

20 Mayıs 2017 - 19:06

TÜRK ve Alman girişimcileri desteklemek amacıyla üç yıl önce kurulan ‘Türk Alman İşletme Danışmanlığı’nın (TGBS:Türkisch-Germain Business Support) düzenlediği Alman-Türk Ekonomi Sempozyumunda konuşan İzzet Aydın, “Türkiye’deki son gelişmeler bizde bir çekince oluşturmadı. Türkiye yatırım için güvenli bir ülkedir” diyerek Türkiye’de çok çeşitli  alanlarda yatırım yapma imkanlarının olduğunu söyledi.

Türkiye’de başarılı olmak

Kendisine Almanya’da yaşayıp çalışan bir Türk ailenin çocuğu olduğunu, Almanya’da doğup, yüksek öğretim sonrası Türkiye’de de hizmet veren Hillebrand Chemicals adındaki bir Alman şirketinin ceo’luğuna kadar yükseldiğini hatırlatan İzzet Aydın,” Hedefi dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer almak olan Türkiye’nin ekonomik istikrarını ve gelecek vaad ettiğini gören yabancı yatırımcının ilgisini çekmeye devam ediyor ” dedi. Türkiye ve Almanya’dan İş dünyasından 50’ye yakın kişinin katıldığı toplantıda konukları selamlayan Türk ve Alman İşletme Danışmanlığı’nın TGBS’in Genel Müdürü olan başarılı Türk iş kadını Rukiye Tunç Tuygar, ” TGBS ile şirketlere, girişimcilere, kişisel ihtiyaçlara ve şartlara göre uyarlanabilir çeşitli danışmanlık ve destek modüllerini içeren ehliyetli destek sunuyoruz. Ağırlıklı olarak Alman pazarındaki Türk ve Alman şirketlerine üç yıl önce başlattığımız hizmeti Türkiye pazarında da uzman  ağımız ile ilgili kurumlarla ilişkilerimiz çerçevesinde yüksek verimli ve kapsamlı bir şekilde uluslararası iş desteğini kolaylıkla sunabiliyoruz. Bugünkü yaptığımız gibi bilgilendirme toplantılarıyla Türk ve Alman iş adamlarını bir araya getiriyoruz” dedi.

Amaç herkesin kazanması

Aynı zamanda kısa bir sürede oluşturduğu büyük tır filosuyla transport sektöründe söz sahibi olan başarılı Türk İş Kadını olan TGBS Başkanı Rukiye Tunç Tuyga ,   Almanya ve Türkiye arasında yüzyıllardır çok güzel sosyal ve ekonomik ilişkiler yürütüldüğünü dile getirerek “Türkiye ile Almanya arasında yüzyıllardır devam eden ticaretin geliştirilmesi ve karşılıklı yatırımların arttırılması gerekiyor” diyerek yatırımcılara çağrı yaptı.

Katkı ve desteğe hazırlar

Frankfurt yakınlarındaki Dietzenbach kasabası kaymakamlık binasında yapılan toplantıda Offenbach Kaymakamı Oliver Quilling’de ev sahibi olarak konukları yaptığı konuşmasında „Almanya’da her altıda biri yabancı kökenli olan işverenler yarattıkları istihdamlar ile  önemli katkılarda bulunuyor. Yeni işletmelerin kurulmasına da önemli katkılarda bulunmaya hazırırız“ dedi. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı ise Türkiye’den pek çok şirketin Almanya’da yatırım yapmak istediği gibi bir çok şirkette Almanya’dan Türkiye’de yatırım yapmak istediğini belirterek, bu girişimcere kılavuzluk yapacak şirketlere büyük ihtiyaç olduğunu, bu nedenle TGBS’i çok önemsediklerini söyleyerek,” İki ülke arasındaki dostluk ve ekonomik ilişkileri çok eski yıllara dayanıyor. Birbirimizle ilişkilerimizi daha fazla artırıp özellikle Türk ve Alman işletmelerin birlikte çalışmalar yapması her iki ülkenin yararına olacaktır. Bu konuda maddi ve manevi destek ve katkı vereceğiz “dedi. Almanya’da 100 bini aşkın Türk’ün 50 branşta işletmecilik yaptığını ifade eden Başkonsolos Karartı, sözlerini şöyle sürdürdü:”500 bin kişiye istihdam veren Türk işverenler yılda hiçte küçümsenmeyecek 40 milyar Euro ciro yapıyor”.

Ticaret hukuku bilgisi verildi

Toplantının ikinci bölümünde Türkiye ile Almanya’da faaliyet gösteren İşadamları ve girişimciler söz alarak belirttikleri görüşlerinde güven ortamının yaratılıp iki ülke arasında ticaretin geliştirilmesi ve karşılıklı yatırımların arttırılmasıyla herkesin kazançlı olacağı kaydedildi.  Toplantıda Ticaret Hukuku dalında uzman Avukat Süleyman Efe Noyan’da ,”Türkiye ve Almanya arasında yaşanılan mağduriyetler, giderilmesi ve önlem alınması konusunda sunum yaparak bilgi verdi. Teşekkür plaketi verildi
İstanbul  Aydın Üniversitesi Avrupa Temsilcisi Rafet Solak, Gazeteci Mikdat Karaalioğlu, Yukatel Telekominikasyon GmbH Genel Müdürü Yusuf Karataş ve Türkiye’den toplantıya katılan Ebi Car İstanbul Müdürü Soydan Çakır, Garanti Bankası’ndan Melike Şen ve Sınır Medical.den Cihat Kürşat Şen, yaptıkları konuşmalarında  iki ülkede kolayca ve güvenilir yatırımlar sağlanmasını istediler. Toplantıda TGBS Başkanı Rukiye Tunç Tuygar, etkinlikte konuşmacı olarak yer alan İzzet Aydın ile Türkiye’den gelen konuklar Soydan Çakır, Melike Şen, Cihat Kürşat Şen ve Avukat Süleyman Efe Noyan’a teşekkür plaketini takdiminden sonra Türk yiyecek ve içecekleriyle süslü açık büfe ikramı sunuldu. İsa DEVEÇEKEN / DİETZENBACH

EN ÇOK KAZANANLAR

 • YEOTK60.50 10.00%
 • PENTA163.30 9.97%
 • EGCYH1.27 9.48%
 • UNLU6.34 9.12%
 • BURCE22.56 8.78%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • AVGYO2.23 -9.72%
 • EMNIS17.70 -6.84%
 • KTSKR60.50 -5.84%
 • NIBAS9.00 -5.16%
 • GUSGR6.14 -4.81%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GUSGR6.14 -4.81%
 • THYAO13.11 0.46%
 • GARAN9.27 0.98%
 • EREGL16.46 2.49%
 • KRDMD6.39 1.27%

YORUM YAP

DÖVİZ KURU

BIST100 1.392.70 % 0,51
DOLAR 8.6518 % 0,27
EURO 10.1533 % 0,32
BITCOIN 42.333.39 % 3,44
ÇEYREK ALTIN 808.08 % 0,40
GRAM ALTIN 494.09 % 0,23