Theresa May'a "yalancı" diyen şarkı iTunes'da rekor kırdı - DieHaber.ComDieHaber.Com

SON DAKİKA

Theresa May'a "yalancı" diyen şarkı iTunes'da rekor kırdı

Bu haber 31 Mayıs 2017 - 13:00 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

İngiltere’de erken genel seçime yaklaşık bir hafta kala Başbakan Theresa May’e için yapılan ‘yalancı, yalancı’ adlı şarkı, iTunes’da en çok indirilen parçalar listesinde bir numaraya yerleşti.

İNGİLİZ müzik grubu Captain Ska’nın 5 gün önce piyasaya çıkardığı “Liar, Liar” (Yalancı, Yalancı) başlıklı yeni parçası, Ed Sheeran ve Ariana Grande gibi dünyaca ünlü yıldızların şarkılarını geride bırakarak İngiltere’de iTunes’dan en çok indirilenler listesinde bir numara oldu.

Başbakana büyük eleştiri

Başbakan May ve liderliğindeki Muhafazakar Partinin bütçe kesintilerinin eleştirildiği şarkıda, “(Theresa May) Yalancının teki, yalancının teki. Ona hiç güven olmaz, hayır, hayır, hayır, hayır” ifadeleri yer alıyor. Parça, özellikle ülkedeki sağlık sistemi ve yoksulluk seviyesini eleştiriyor.
Londra’da 2010’da kurulan Captain Ska, mevcut hükümetten “bıkan” halkın görüşünü yansıttığı için şarkının bu kadar çok beğenildiğini öne sürdü. Grup, şarkıdan elde edilen geliri gıda yardımı yapan bir kuruluşa bağışlayacağını açıkladı.
Öte yandan ülkedeki bazı radyo kanalları, seçim döneminde uygulanan tarafsızlık kuralları gereğince, popülerliğine rağmen söz konusu şarkıyı programlarında çalmayacaklarını duyurdu.
ANKETLER MAY’IN OY KEYBEDECEĞİNİ İŞARET EDİYOR
Bu arada, “YouGov” adlı anket şirketi yayımladığı son anketinde, iktidardaki Muhafazakar Partinin oylarının beklentinin altında kalabileceğini belirtti. YouGov’un “The Times” gazetesi için hazırladığı ankette, Muhafazakar Partinin genel seçimde 20 vekil daha az çıkararak toplam 310 milletvekiline gerileyebileceği ifade edildi.
İngiliz parlamentosunda tek başına iktidarı sağlamak için toplam 326 vekil çıkarmak gerekiyor. Herhangi bir siyasi parti tarafından bu vekil sayısının elde edilememesi halinde koalisyon oluşturulması gerekiyor. Muhafazakar Partinin parlamentoda 330 milletvekili mevcut.
8 Haziran’da erken genel seçime gidecek İngiltere’de, Başbakan Theresa May seçim kampanyasını “güçlü ve istikrarlı liderlik” sloganıyla yürütüyor. May, seçmene, kendisinin alternatifinin İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn öncülüğünde “bir kaos koalisyonu” olacağı mesajını veriyor.
İktidar partisini “ayrıcalıklı azınlık” için çalışmakla suçlayan Corbyn ise seçim kampanyasını “azınlık değil, çoğunluk için” sloganıyla yapmakta. Corbyn’in propaganda kampanyasında yılda 9 bin sterlini bulan öğrenci harçlarını kaldırmak, demiryollarını ve enerji şirketlerini kamulaştırmak gibi vaatler öne çıkıyor. Corbyn, bankaların ve finans sektörünün vergilerini artırarak oluşan geliri kamu hizmetlerine aktarma sözü de vermişti.
İŞTE ‘YALANCI YALANCI’ PARÇASI