'Sirene' Türkiye'yi Almanya'da temsile hazırlanıyor - DieHaber.ComDieHaber.Com

SON DAKİKA

'Sirene' Türkiye'yi Almanya'da temsile hazırlanıyor

Bu haber 28 Mayıs 2017 - 14:30 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

“Uzak denizlerden gelir sesimiz” sloganıyla yola çıkan kadın korosu “Sirene”, temmuz ayında Almanya’da düzenlenecek Johannes Brahms Koro Yarışması’nda Türkiye’yi temsile hazırlanıyor.

Adını Yunan mitolojisinin gizemli ve büyüleyici sesli yaratıkları “Sirenler”den alan kadın korusu Sirene, 2014 yılında, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi şef Volkan Akkoç önderliğinde kuruldu.

Çekirdek kadrosu konservatuvar öğrencileri ve mezunlarından oluşan ve 3 yıldır çeşitli etkinliklerde sahne alan Sirene, şimdi Türkiye’yi uluslararası bir yarışmada temsile hazırlanıyor.

Sirene, 5-9 Temmuz tarihleri arasında Almanya’nın Wernigerode kentinde düzenlenecek 10. Uluslararası Johannes Brahms Koro Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmek üzere çalışmalarına başladı.

Şef Volkan Akkoç yaptığı açıklamada, koroda sadece konservatuvar eğitimi olan kişilerin değil, uzun yıllar korolarda söylemiş koristlerin de yer aldığını anlattı.

“Sirene Türkiye için bir ilk”

Türkiye’de daha önce uzun soluklu bir kadın korosunun bulunmadığının altını çizen Akkoç, “Bu işler süreç işi. Dağılmak çok kolay oluyor. Ama biz üç yıldır bir aradayız ve konserlerimize, yolumuza devam ediyoruz. Bu bakımdan Sirene, Türkiye için bir ilk” değerlendirmesini yaptı.

20 yıldır düzenlenen yarışmada Türkiye ilk kez temsil edilecek

Volkan Akkoç, Sirene’nin temmuz ayında Almanya’nın Wernigerode kentinde düzenlenecek 10. Uluslararası Johannes Brahms Koro Yarışması’nda Türkiye’yi temsiline ilişkin de bilgi verdi.

Festival ve yarışmanın bir arada olacağı etkinliğin yarışma bölümünde “folklorik” ve “oda korosu” kategorilerinde Türkiye adına yarışacaklarını belirten Akkoç, “20 yıldır her 2 yılda bir yapılan bir yarışma bu. Türkiye’den ilk kez katılım olacak. Türkiye’yi temsil edecek olmaktan son derece mutluyuz, gururluyuz” dedi. AA