Schiller Evi'nde şiirleriyle büyüledilerDieHaber.Com

SON DAKİKA

Schiller Evi'nde şiirleriyle büyülediler

Bu haber 20 Aralık 2017 - 0:16 'de eklendi ve 6 views kez görüntülendi.

Rödemark Schilerhaus’da (Schiller Evi) düzenlenen şiir dinletisi büyük ilgi gördü. Amatör şairler, ”Şiir hayatımızda var olan parçalardan bir tanesidir. Sokakta yürüdüğümüzde bile kendi düşüncelerimizle oluşturduğumuz şiiri dahi hayatımızdan esinlenerek söyleriz. Çünkü şiir hayatı yaşayış biçimidir” dediler.    

Almanya’nın Darmstadt kenti yakınlarındaki Rödemark Schillerhaus’da geleneksel “Edebiyat Günleri” şiir dinletisi büyük beğeni gördü.

Katılım yoğun oldu

Almanlar’ın 1802 yılında soyluluk unvanı almış şair, filozof, tarihçi ve en önemli dram yazarı Johann Christoph Friedrich von Schiller’in adının verildiği Rödemark Schillerhaus Salonu’nda gerçekleştirilen programa katılım yoğun oldu.
Amatör olarak şiirlerini kaleme alan şairler kendi eserleri yanında edebiyatın ünlü şairlerinden şiirleri yorumladılar. Dinletide Arif Nihat Asya’dan Nazım Hikmet’e, Ataol Behramoğlu’ndan Mehmet Akif’e kadar birçok şairin en güzel şiirleri yorumlandı.

Şiirleriyle büyülediler

Salonun DJ Elmas tarafından seslendirilen müziklerle renklenen programda Mehmet Erçen, Müzehher Şimşek, Hatice Şimşek, Çiğdem Deniz, Ayfer Koç, Yeşim Bilgin, Yücel Duman, Mustafa Demirdöven, Emre Yalçın, Ali Şahin, Habibe Demirci okudukları şiirlerle izleyenleri büyülediler.
Etkinliği gazeteci şair Seyfi Alp ile düzenleyen TV yönetmeni Sefa Asilöz, şiirin insanların edebiyatla, sanatla buluşmasını sağlayan edebi araç olduğunu kaydederek, “Kişi şiir yazar, okur ve dinlerken edebi ortamın dalgalarında enginlere açılır. Şiir, engin duyguların mısralarda hizaya geçmiş halidir. Hassas ruhların debisi yükselmiş sular gibi, münbit topraklarla buluşmasıdır” dedi. İsa DEVEÇEKEN/ RÖDEMARK